Rusko odsoudilo nálet koalice vedené USA na jihu Sýrie

Rusko odsoudilo nálet koalice vedené USA na jihu Sýrie
Autor fotografie: Boeing|Popisek: Ilustrační obrázek F-15
19 / 05 / 2017, 13:45

Rusko odsoudilo čtvrteční nálet mezinárodní koalice na jednotky bojující na straně syrské vlády na jihu Sýrie. USA tím podle Moskvy porušily suverenitu Sýrie a při náletu prý zemřeli i civilisté.

Uvedl to dnes v Ženevě náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov. Koalice ve čtvrtek bombardovala konvoj u iráckých a jordánských hranic, který podle ní ohrozil základnu koaličních jednotek.

"Každá vojenská akce zhoršuje situaci v Sýrii a ohrožuje politický proces, zvláště když je vedena proti syrské armádě," citovala agentura Ria Novosti Gatilova. Náměstek ruského ministra dodal, že taková akce je "absolutně nepřijatelná a představuje porušení suverenity Sýrie".

Americké letectvo bombardovalo konvoj milic podporovaných syrskou vládou ve čtvrtek na jihu země u hranic s Irákem a Jordánskem. Podle nejmenovaného amerického činitele, jehož citovala agentura Reuters, šlo o obranu, neboť konvoj ohrožoval vojenskou základnu Tanf, v níž operují jednotky USA a Británie.

"Konvoj nereagoval na četná varování, aby se nepřibližoval k základně," uvedl ve čtvrtek ve Washingtonu činitel amerického ministerstva obrany.

Z dosavadních informací není zatím jasné, které jednotky přesně v konvoji byly. Šlo ale o přívržence syrského režimu. V oblasti základny operují mimo jiné íránské šíitské jednotky, které v syrské válce podporují prezidenta Bašára Asada.

Podle webu televize Al-Arabíja čtvrtečnímu náletu předcházelo varování Rusům, kteří bojují na straně syrského režimu.

O úmrtí civilistů zatím hovoří jen ruská strana.

Zdroj: ČTK

Tagy článku