KOMENTÁŘ: Rusko považuje útok na válečné lodě v Sevastopolu za terorismus. A co jsou útoky na ukrajinskou infrastrukturu?

KOMENTÁŘ: Rusko považuje útok na válečné lodě v Sevastopolu za terorismus. A co jsou útoky na ukrajinskou infrastrukturu?
Autor fotografie: By Ad Meskens - Own work, CC BY-SA 4.0|Popisek: Admiral Makarov byl jednou z napadených lodí
01 / 11 / 2022, 08:00

Ruská média se předhánějí ve svatém rozhořčení nad útokem bezpilotních prostředků na lodě Černomořské flotily, kdy útok označují za terorismus. Položme si ale dvě otázky. Ta první zní: „Máte Černomořskou flotilu – mohu ji vidět?“, ta druhá: „Jsou ruské útoky na civilní infrastrukturu státním terorismem?“.

Komsomolská pravda je jednou z hlásných trub Kremlu a na svém webu označuje ukrajinské vojáky jako sabotéry a útok na lodě v Sevastopolu jako teroristický akt. Mimo to pracuje a spolu s ní i další ruská média s faktem, že bezpilotní lodě byly vypuštěny z tzv. obilného koridoru a byly řízeny britskými operátory. Není totiž větší pohany, než když je čacký ruský voják poražen chocholem z Ukrajiny, takže je nutné najít vždy NATO v pozadí.

Ale zpátky k napadeným lodím – několik z nich včetně fregaty Admiral Makarov bylo schopné odpalovat rakety Kalibr na Ukrajinu. Z tohoto hlediska byly jednoznačně legitimním vojenským cílem a ruská armáda si musí pouze uvědomit, že boje probíhají v 21. století za použití dronů a nebojují mezi sebou řady bitevních lodí jako za admirála Ušakova.

Nejednalo se o teroristický útok, ale o vojenskou operaci proti legitimním cílům.

A jak je na tom tedy ruská Černomořská flotila? Zde si vypůjčím tweet europoslance Tomáše Zdechovského.

Pokud je tedy stejný scénář jako s potopením Moskvy, dá se očekávat, že ze slavné Černomořské flotily moc nezbylo a ruská admiralita aktuálně jen řeší, jaké informace pustit směrem k ruské veřejnosti.

Odpověď na druhou otázku bude znatelně jednodušší. Rusku se nedaří v boji s ukrajinskou armádou, a tak se snaží podlomit odhodlání ukrajinského národa tím, že mu před nadcházející zimou ztíží přístup k vodě, elektřině a topení. Rusko své útoky schovává za řeči o zabránění ofenzivy Ukrajiny proti Chersonu a Donbasu, ale ruská média druhým dechem dodávají, jak je poškozeno již 45% ukrajinské energetické infrastruktury a 80% obyvatel Kyjeva je bez vody a elektřiny. Jednoznačným cílem útoků je tak civilní obyvatelstvo a Rusko je tudíž teroristický stát.

Pevně doufejme, že si na seznam válečných zločinů Rusko nepřipíše vyhození do povětří vodní elektrárny Kachovka, vzhledem k dokončenému vyklizení civilního obyvatelstva z Chersonu.

Russia delenda est…

Zdroj: kp.ru, Russia Today, Telegram, BBC, Twitter

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace