Rusko se zoufale snaží získat podporu Afriky – obviňuje USA z epidemie Eboly

Rusko se zoufale snaží získat podporu Afriky – obviňuje USA z epidemie Eboly
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
11 / 03 / 2023, 09:00

Ruské ministerstvo obrany podezřívá USA z organizování epidemie Eboly v Africe. Uvedl to náčelník vojsk radiační, chemické a biologické ochrany Ozbrojených sil Ruské federace.

Ruská armáda má podezření, že za propuknutím viru Ebola, který se Afrikou znovu prohnal v roce 2022, mohou stát americké zpravodajské služby. V pátek 10. března to oznámil náčelník jednotek pro radiační, chemickou a biologickou ochranu ozbrojených sil RF Igor Kirillov.

Na briefingu o aktivitách Spojených států amerických ve vojenské biologické sféře Kirillov řekl, že jeho vojenské oddělení má všechny důvody se domnívat, že virus Ebola byl v roce 2022 úmyslně zavlečen do afrických zemí.

Úmrtnost na toto onemocnění je v průměru 50 %. V roce 2022 se v Africe objevilo nové ohnisko viru Ebola, které se vyznačovalo extrémním stupněm mutací ve srovnání s předchozími epidemiemi.

Ebola je virusové onemocnění, které způsobuje těžkou horečku, bolesti svalů a kloubů, zvracení, průjem a výtok z nosu a dásní. V některých případech se mohou objevit také vnitřní a vnější krvácení. Virus se přenáší prostřednictvím tělesných tekutin, jako jsou krev, sliny, moč nebo stolice a může být velmi smrtelný.

Mezi lety 2013 až 2016 došlo k velké epidemii eboly v západní Africe, která si vyžádala více než 11 000 obětí. Epidemie zasáhla zejména země jako Sierra Leone, Libérie a Guinea a byla považována za jednu z nejhorších epidemií eboly v historii. Kromě toho došlo v minulosti k mnoha dalším menším výskytům eboly v Africe, včetně epidemie v roce 2018 v Demokratické republice Kongo.

Zdroj: kp.ru, openai.com

 

Tagy článku