Šéf britské tajné služby: "Rozsah globálního teroristického nebezpečí je bezprecedentní"

Šéf britské tajné služby: &quote;Rozsah globálního teroristického nebezpečí je bezprecedentní&quote;
13 / 02 / 2016, 07:15

Hnutí Islámský stát (IS) je nejnebezpečnější teroristická skupina současnosti a je silnější, než byla teroristická síť Al-Káida.

Na mnichovské bezpečnostní konferenci se na tom shodli představitelé amerických a evropských tajných služeb. Podle nich je třeba mnohonárodní spolupráce rozvědek, aby svými společnými kapacitami mohly hrozbu neutralizovat.

"IS ukázal, že umí používat vyspělou taktiku útoku. Navíc vybudoval několik nových odnoží a stal se tak tou nejvýznamnější světovou teroristickou hrozbou. V posledních 15 měsících provedl řadu útoků i mimo své domovské území Iráku a Sýrie, o další se pokusil. Síla, kterou má ve světě, nyní přesahuje tu, jakou měla Al-Káida," řekl ředitel amerických zpravodajských služeb James Clapper.

EXKLUZÍVNĚ: Rozhovor s bezpečnostním expertem na terorismus Dakarem Eilatem z izraelského International Institute for Counter-Terrorism (ICT).

Podle šéfa britské tajné služby GCHQ Roberta Hannigana je rozsah globálního teroristického nebezpečí bezprecedentní. "IS se od předchozí generace teroristických organizací, k nimž patřila i Al-Káida, liší tím, jak uchopil možnosti globální komunikace. A to jak k radikalizaci jednotlivců v cizích zemích, tak k plánování ambicióznějších centrálně řízených útoků, které jsou stále utajenější a obtížněji odhalitelné," řekl Hannigan.

"Evropa letos zažije svoje jedenácté září." Experti se obávají rozsáhlého teroristického útoku IS.

Tajné služby podle Hannigana mají výhodu proti teroristům v tom, že disponují velkým množstvím dat, jejichž analýza může pomoci útokům zabránit. Šéf nizozemské rozvědky Robert Bertholee však zdůraznil, že aby tato výhoda našla uplatnění, je třeba posílit spolupráci tajných služeb. "Hrozba, které čelíme, je příliš velká. Potřebujeme zkombinovat své analytické kapacity, abychom ji mohli neutralizovat," řekl.

Podle nejnovější zprávy Europolu, disponuje teroristická skupina IS možnostmi zaútočit podle "svého uvážení" po celé Evropě. Džihádisté údajně přizpůsobili svoje plány "místním podmínkám." EU má podle ředitele Europolu Roba Wainwrighta očekávat možné teroristické útoky islámských radikálů.

Clapper a Hannigan se shodli, že pokud mají rozvědky účinně bojovat proti terorismu, potřebují mít i důvěru veřejnosti. "Potřebujeme, aby veřejnost chápala, co děláme, a podporovala to," řekl Hannigan. Podle něj sice činnost rozvědek jako taková musí ze své povahy zůstat utajená, lidé by ale neměli mít dojem, že tajné služby jsou jejich nepřítelem, který se snaží prolomit jejich soukromí.

Bertholee zdůraznil, že tajné služby musí udržovat rovnováhu mezi zajišťováním bezpečnosti a respektováním soukromí. "Vždy se musíme ptát, zda je narušení soukromí přiměřené k tomu, jakou informaci to přináší, a zda by nebylo možné získat ji i jiným způsobem," řekl.

Turecko přiznalo, že eviduje 40 tisíc potencionálně nebezpečných osob a teroristů.

TAG: TERORISTICKÉ ÚTOKY

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace