Dnes proběhla v Poslanecké sněmovně tisková konference, na které se řešily dva bezpečnostní incidenty, které nedávno proběhly v České republice: Útok v ostravské nemocnici, při němž zemřelo sedm lidí, a kyberútok na benešovskou nemocnici, během kterého byly vyřazeny všechny přístroje a počítače. Bezpečnost v českých nemocnicích chtějí řešit mimo jiné poslanci za hnutí ANO z Výboru pro bezpečnost bezpečnost Robert Králíček a Jiří Mašek, kteří dnes na tiskové konferenci k tématu vystoupili.
Před několika dny proběhl bezprecedentní útok psychicky nemocného 42letého Ctirada Vitáska v ostravské nemocnici, který zde usmrtil sedm lidí, a neznámý hacker provedl kyberútok na nemocnici v Benešově, v jehož důsledku byly vyřazeny všechny přístroje a počítače z provozu. Oba tyto útoky přiměly politiky jako například Roberta Králíčka či Jiřího Maška z Výboru pro bezpečnost, aby začali aktivně činit kroky k prevenci podobných útoků.
Poslanec Robert Králíček si uvědomuje závažnost provedených útoků, podle něho je důležitá v první řadě diskuse s ministerstvem vnitra, co se dá udělat pro ochranu měkkých cílů, jako jsou právě třeba nemocnice. ,,Výbor pro bezpečnost vyzval ministerstvo vnitra k diskusi ohledně ochrany měkkých cílů," prohlásil na brífinku Králíček.
Ochrana měkkých cílů je kromě potřebného školení personálu a dalších opatření podle poslance za hnutí ANO nedílnou součástí preventivních plánů. Králíček zmínil i na tomto místě roli kamerových systémů a mluvil o Izraeli, kde efektivně funguje ,,ruku v ruce" fyzická ostraha a kamerové systémy. Dnes jsou kamerové technologie velmi vyspělé a jsou v kritických chvílích schopny třeba detekovat rizikové situace.
Králíček věnoval v této souvislosti pozornost i bezpečnostním agenturám, kde otevřel dlouhodobý problém toho, že se soutěží jen na nejnižší cenu a podle toho v praxi vypadá i kvalita odvedené služby. Protože v mnoha případech provádějí ostrahu nemocnice agentury, kde se soutěží pouze na nejnižší cenu, mohou být v důsledku nízké kvality služeb ohroženy lidské životy.
Místopředseda Výboru pro bezpečnost Mašek na tiskové konferenci zmínil, že výbor již na toto téma jednal s policejním prezidentem Janem Švejdarem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem o možných opatřeních.
Preventivní opatření proti zmíněným útokům pak chtějí řešit přirozeně i tuzemské nemocnice. Ředitel Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš na tiskové konferenci řekl, že útok na jím vedené nemocniční zařízení je nesmírně závažný a je třeba zavést takový systém, který účinně ochrání jak personál, tak pacienty. ,,Útoky probíhají neustále a jsou stále sofistikovanější," prohlásil Beneš. Ten rovněž dodal, že nemocnice se snaží na tyto útoky aktivně reagovat.
Ředitel IKEMu Michal Stiborek prohlásil, že důležitá je v tomto směru schopnost komunikace a detekce, už proto, že IKEM byl v poslední době terčem několika výhrůžek.