Sofistikované útoky, kamerový systém i bezpečnostní agentury: vládní poslanci za ANO řešili bezpečnost v českých nemocnicích

Sofistikované útoky, kamerový systém i bezpečnostní agentury: vládní poslanci za ANO řešili bezpečnost v českých nemocnicích
18 / 12 / 2019, 19:00


Dnes proběhla v Poslanecké sněmovně tisková konference, na které se řešily dva bezpečnostní incidenty, které nedávno proběhly v České republice: Útok v ostravské nemocnici, při němž zemřelo sedm lidí, a kyberútok na benešovskou nemocnici, během kterého byly vyřazeny všechny přístroje a počítače. Bezpečnost v českých nemocnicích chtějí řešit mimo jiné poslanci za hnutí ANO z Výboru pro bezpečnost bezpečnost Robert Králíček a Jiří Mašek, kteří dnes na tiskové konferenci k tématu vystoupili.

Před několika dny proběhl bezprecedentní útok psychicky nemocného 42letého Ctirada Vitáska v ostravské nemocnici, který zde usmrtil sedm lidí, a neznámý hacker provedl kyberútok na nemocnici v Benešově, v jehož důsledku byly vyřazeny všechny přístroje a počítače z provozu. Oba tyto útoky přiměly politiky jako například Roberta Králíčka či Jiřího Maška z Výboru pro bezpečnost, aby začali aktivně činit kroky k prevenci podobných útoků.

Poslanec Robert Králíček si uvědomuje závažnost provedených útoků, podle něho je důležitá v první řadě diskuse s ministerstvem vnitra, co se dá udělat pro ochranu měkkých cílů, jako jsou právě třeba nemocnice. ,,Výbor pro bezpečnost vyzval ministerstvo vnitra k diskusi ohledně ochrany měkkých cílů," prohlásil na brífinku Králíček.

Ochrana měkkých cílů je kromě potřebného školení personálu a dalších opatření podle poslance za hnutí ANO nedílnou součástí preventivních plánů. Králíček zmínil i na tomto místě roli kamerových systémů a mluvil o Izraeli, kde efektivně funguje ,,ruku v ruce" fyzická ostraha a kamerové systémy. Dnes jsou kamerové technologie velmi vyspělé a jsou v kritických chvílích schopny třeba detekovat rizikové situace.

Králíček věnoval v této souvislosti pozornost i bezpečnostním agenturám, kde otevřel dlouhodobý problém toho, že se soutěží jen na nejnižší cenu a podle toho v praxi vypadá i kvalita odvedené služby. Protože v mnoha případech provádějí ostrahu nemocnice agentury, kde se soutěží pouze na nejnižší cenu, mohou být v důsledku nízké kvality služeb ohroženy lidské životy.

Místopředseda Výboru pro bezpečnost Mašek na tiskové konferenci zmínil, že výbor již na toto téma jednal s policejním prezidentem Janem Švejdarem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem o možných opatřeních.

Preventivní opatření proti zmíněným útokům pak chtějí řešit přirozeně i tuzemské nemocnice. Ředitel Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš na tiskové konferenci řekl, že útok na jím vedené nemocniční zařízení je nesmírně závažný a je třeba zavést takový systém, který účinně ochrání jak personál, tak pacienty. ,,Útoky probíhají neustále a jsou stále sofistikovanější," prohlásil Beneš. Ten rovněž dodal, že nemocnice se snaží na tyto útoky aktivně reagovat.

Ředitel IKEMu Michal Stiborek prohlásil, že důležitá je v tomto směru schopnost komunikace a detekce, už proto, že IKEM byl v poslední době terčem několika výhrůžek.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace