Švédské novinářce byl zablokován Facebook. Zveřejnila video o znásilňování žen uprchlíky

Švédské novinářce byl zablokován Facebook. Zveřejnila video o znásilňování žen uprchlíky
03 / 06 / 2016, 18:00

Ve středu byl zablokován facebookový účet švédské publicistky a spolupracovnice prestižního amerického think-tanku Gatestone Institute Ingrid Carlqvist.

Jak uvádí Gatestone Institute ve svém oficiálním prohlášení, kterému předsedá bývalý americký velvyslanec Spojených států při OSN John R. Bolton, smazání profilu Carlqist není náhoda a jako důvod uvádí její video pojednávající o epidemii znásilňování migranty ve Švédsku (informovali jsme o něm včera v článku "Video: Proč Švédsko zasáhla epidemie znásilňování?"). Zdroj: parlamentnilisty.cz

„Její video zahrnovalo mnoho faktů a oficiálních statistik, které lze snadno dohledat. Za první dva dny jej zhlédlo přes 80 000 uživatelů,“ uvádí americký think tank s tím, že šlo o video verzi textu, který švédská novinářka publikovala v loňském roce.

Evropská unie se podle Gatestone Institute ani nesnaží skrývat, že v tomto případě aplikuje politickou cenzuru. „Dokonce k tomu zřídila speciální týmy politických informátorů s orwellovským názvem důvěryhodní reportéři, kteří mají za úkol zaznamenávat veškeré případy šíření xenofobie a nenávistných výroků. Ty jsou následně např. Facebookem ihned odstraněny. Jde o jasnou cenzuru, což je velmi pobuřující. Je to v přímém rozporu s našimi západními hodnotami svobody projevu a sekulárního státu,“ dodává Bolton.

Z pohledu Gatestone Institute je však možné vnímat tento krok jako velký kompliment. „Světoví cenzoři tak dávají najevo, že Gatestone Institute je natolik důležitý, že je třeba jej umlčet. To se jim však nepodaří, pokud nebudeme mlčet. Po enormním tlaku ze strany našich čtenářů byl facebookový profil Ingrid Carlqvist opět zprovozněn. Bez jakéhokoli vysvětlení nebo omluvy. Je ironií, že po tomto cenzurním kroku si její video získalo ještě mnohem větší pozornost,“ konstatuje americký think tank ve svém prohlášení. Celý článek zde

Cenzura "nevhodného" obsahu v médiích a na sociálních sítích. Hrozí vysoké tresty.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.