To Rusko potřebuje denacifikaci a ne Ukrajina, říká vůdkyně Pussy Riot

To Rusko potřebuje denacifikaci a ne Ukrajina, říká vůdkyně Pussy Riot
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
14 / 05 / 2022, 09:00

Rusko, ne Ukrajina potřebuje denacifikaci, řekla vůdkyně protikremelské punkové kapely Pussy Riot, která tento týden opustila Rusko tak, že se převlékla za kurýra.

Na zkoušce na čtvrteční koncert v německém hlavním městě Maria Aljochina řekla, že Rusové musí o válce pečlivě přemýšlet.

"Nemám tušení, jaký bude konec této reflexe, ale bez toho Rusko nemá právo na existenci, stejně jako Německo po druhé světové válce. Je to Rusko, kde bychom měli mít denacifikaci, ne Ukrajina," řekla pro Reuters Television.

Měl by také vzniknout tribunál proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a armádním generálům a vůdcům, řekla. Rusko nazývá své akce na Ukrajině "zvláštní operací" k odzbrojení země a její ochraně před fašisty. Popírá, že by se zaměřovala na civilisty.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl komentovat její poznámku, že denacifikace je potřebná v Rusku, nikoli na Ukrajině, a že Putin a jeho generálové by měli jít před soud.

Aby mohla uniknout z domácího vězení, Aljochina na sebe vzala uniformu kurýra, kterou její přítelkyně koupila online, a vyklouzla ze zadních dveří budovy, ve které bydlela a unikla tak ruské policii. Přešla pak do jiného bytu, který byl jako konspirační, svůj mobilní telefon s sebou nevzala.

Aljochina řekla, že její krajané chtějí změnu, ale že mnozí se bojí, že budou uvrženi za mříže za to, že promluvili proti režimu Putina. Mnoho lidí se opravdu bojí, protože nyní můžete jít do vězení až na 10 let jen za to, že jste zveřejnili fotografie z Buči, říká zpěvačka.

Nový ruský zákon má zastavit záměrné šíření "falešných" zpráv o ruské armádě a napomáhá šířit jedinou správnou pravdu, tu z Kremlu.

Zdroj: Reuters

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.