Turecká armáda pod záminkou boje s IS vraždí Kurdy. Bílý dům "protestuje"

Turecká armáda pod záminkou boje s IS vraždí Kurdy. Bílý dům &quote;protestuje&quote;
Autor: Screenshot YouTube
30 / 08 / 2016, 08:30

Turecko bude pokračovat s vojenskou operací v Sýrii až do té doby, než Islámský stát a kurdští bojovníci již nebudou pro zemi představovat žádnou bezpečnostní hrozbu.

Ankara/Washington (ČTK) - Prohlásil to včera turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká ofenziva na severu Sýrie začala minulý týden, podle syrských opozičních aktivistů při ní zahynulo nejméně 35 civilistů, Ankara to ale popírá a uvádí, že armáda přijala veškerá opatření, aby nedošlo ke zranění žádných civilistů. Oběťmi jsou podle ní jen radikálové.

Syrská vláda tureckou operaci na severu země označila za "opakovanou agresi a masakry". Syrské ministerstvo zahraničí včera v této souvislosti zaslalo dopis generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi i Radě bezpečnosti OSN. Hovoří v něm o "páchání zločinů proti lidskosti".

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že se vládní síly zaměřují na bojovníky organizace Islámský stát (IS) i na kurdské milice YPG. Turci se obávají postupu Kurdů, kteří v posledních týdnech zaznamenali úspěch v boji proti radikálům z IS.

Ankara je podle Erdogana odhodlaná podniknout "veškeré kroky, ať již uvnitř země či mimo ní, aby ochránila turecké občany".

KOMENTÁŘ "Vrtěti Evropou aneb Erdogan lže, jako když Obama tiskne"

Turecko vyslalo do sousední Sýrie tanky i vojáky. Pomáhá tak syrským opozičním jednotkám například v získání kontroly nad městem Džarábulus a jeho okolím a zároveň se snaží zastavit postup kurdských sil napojených na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK).

"Operace Džarábulus byla ukázkou našeho odhodlání. Naše operace budou pokračovat, dokud budou teroristické organizace jako DAIŠ, PKK a její syrské křídlo YPG představovat hrozbu pro naše občany," uvedl Erdogan. DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát, která bývá často používána.

Bílý dům včera podle agentury Reuters oznámil, že turecké počínání v Sýrii "komplikuje" frontu proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS). 

"Další akce proti Demokratickým silám Sýrie by zkomplikovaly úsilí udržet jednotnou frontu proti IS, kterou chceme," sdělil novinářům bezpečnostní poradce Bílého domu Ben Rhodes.

Rovněž americký ministr obrany Ash Carter vyzval Turecko, aby se dále soustředilo na boj proti IS a nepouštělo se do konfliktů s Demokratickými silami Sýrie (SDF). Dodal, že Washington velmi podporuje turecké akce proti IS a k zajištění hranic země, nesouhlasí však s počínáním v oblasti jižně od Džarábulusu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace