Kolik je uprchlíků v Evropě? Milion nebo 1,3 milionu? Nikdo neví!

Kolik je uprchlíků v Evropě? Milion nebo 1,3 milionu? Nikdo neví!
Popisek: Podle zprávy OSN musí celý svět počítat příští rok ještě s daleko dramatičtějším nárůstem uprchlíků
22 / 12 / 2015, 11:30

Počet migrantů, kteří v roce 2015 přišli do Evropy,ať už po zemi, nebo přes moře, překročil jeden milion. Uvedla to dnes Mezinárodní organizace pro migraci. Počet uprchlíků je oproti loňsku čtyřnásobně vyšší. Evropská komise přitom již dříve vydala zprávu, že uprchlíků přišlo 1,3 milionu.

Původní odhady Mezinárodní organizace pro migraci přitom byly nižší. Drtivá většina ilegálních imigrantů přijela po moři, více než 800 tisíc jich přicestovala z Turecka do Řecka. Většina z nich jsou uprchlíci ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. 

Podle Mezinárodní organizace pro migraci zhruba 3 695 přistěhovalců se letos při pokusu o překonání moře utopilo nebo se pohřešuje. 

Nejvíce běženců pochází z válkou zmítané Sýrie -  jedná se o 455 tisíc Syřanů. Druhý největší počet imigrantů - 186 tisíc - pochází z Afghánistánu.

Většina migrantů, kteří zemřeli - 2889 - podnikali nebezpečnou plavbu ve Středozemním moři mezi severní Afrikou a Itálií a více než 700 lidí zemřelo v Egejském moři při přechodu z Turecka do Řecka. Přesto jen zhruba 3,5 % přistěhovalců volilo cestu z Turecka do Řecka nebo Bulharska po zemi.

Přesný počet uprchlíků nikdo neví

K překročení symbolického milníku milion uprchlíků, došlo toto pondělí, kdy organizace prohlásila, že počet uprchlíků je nyní 1 005 504. Toto číslo se získalo z informací ze šesti zemí Evropské unie - Řecka, Bulharska, Itálie, Španělska, Malty a Kypru. Již dříve ale Evropská komise vydala zprávu, ve které se hovoří o počtu o více něž čtvrt milionu vyšším - a to až o 1, 28 milionu uprchlíků. Data se přitom získávala velmi podobným způsobem. Je tedy zřejmé, že čísla jsou jen odhadem a skutečnost se může o desítky nebo až stovky tisíc lišit.

Podle zprávy OSN musí celý svět počítat příští rok ještě s daleko dramatičtějším nárůstem uprchlíků.

  • 972 500 uprchlíků přišlo do Evropy po moři
  • 34 000 lidí přišlo z Turecka do Bulharska a Řecka po zemi
  • 942 400 nových žádostí o azyl v EU za období leden až listopad 2015 se zvýšil na více než 1 milion, když se započítaly žádosti v Norsku a Švýcarsku 
  • Více než 1 milion registrací v Německu přes systém "Easy", který počítá nově příchozí. V tomto počtu je zahrnuto 40 % lidí z Balkánu, které ale pro změnu nejsou zahrnuty v číslech UNHCR

Zdroj: BBC

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace