Video: "Máme toho po krk!" Občané v Calais protestovali proti ilegálním migrantům

Video: &quote;Máme toho po krk!&quote; Občané v Calais protestovali proti ilegálním migrantům
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Javi|Popisek: Policía cerrando locales en la Jungla de Calais
05 / 09 / 2016, 22:45

Ve francouzském přístavním městě Calais dnes protestovali zejména místní obyvatelé proti tomu, že v bezprostřední blízkosti města stále funguje divoký uprchlický tábor, označovaný jako džungle.

Calais (Francie) ČTK -  Místní lidé si stěžují, že jeho existence jim způsobuje značné ekonomické škody. Ráno se uskutečnil protestní pochod obchodníků a zaměstnanců přístavu za urychlené vyklizení tábora. Do akce se zapojili také řidiči kamionů a zemědělci s traktory, kteří několik hodin blokovali hlavní tahy na město. To je hlavním uzlem pro další cestu do Británie.

Pochodu, který začal u místního stadionu a jehož cílem byl samotný přístav, se zúčastnily asi 400 lidí. Do operace "hlemýžď", při které mají kamiony a traktory velmi pomalou jízdou komplikovat provoz na silnicích a dálnicích, se podle agentury AFP zapojilo asi 70 vozidel. Úřady už kvůli tomu varovaly před dopravními komplikacemi.

"Tato demonstrace je hlasitým projevem naší nespokojenosti," řekl místní zástupce autodopravců David Sagnard, podle kterého mají majitelé firem i samotní řidiči stávající situace, kdy se běženci snaží dostat do kamionů, aby se dostali do Británie, již "po krk". "Požadujeme mimořádná opatření, která by zajistila, že budeme jezdit bezpečně," dodal.


V posledních měsících zintenzívnili migranti úsilí o pronikání do kamionů stavěním překážek do cesty vozidlům. Nezřídka jim házejí pod kola větve a kmeny stromů nebo kameny či ulomené dopravní značky.

Otřesná výpověď o situaci v Calais. Na vozidla nemilosrdně útočí gangy ozbrojených imigrantů

Rozhněvaní jsou i místní obchodníci, kterým váznou dodávky, protože uprchlíci kamiony také rabují. Navíc společně s taxikáři přicházejí o klienty mezi turisty, kteří přestali z obav o bezpečnost do města jezdit. Více uzavření doma zůstávají ze stejných důvodů i místní obyvatelé.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve sice v pátek slíbil, že úřady hodlají co nejrychleji odstranit zbývající polovinu divokého uprchlického tábora, ale aktivisté v Calais přece jen dnešní akcí chtěli vyvinout na státní orgány co největší tlak. V táboře je odhadem pořád kolem 7000 až 9000 lidí.

Cazeneuve upozornil, že likvidace tábora má postupovat ruku v ruce s tím, jak se budou vytvářet nouzové ubytovací kapacity pro uprchlíky jinde.

Pokusy migrantů dostat se do Británie narušují dopravu mezi Francií a Británií. Obyvatelé a podniky v Calais si čím dál více stěžují na problémy, které jim současná situace přináší

 Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Javi

Tagy článku