Vláda probere jmenování nového šéfa GIBS, zřejmě i rozpočet

Vláda probere jmenování nového šéfa GIBS, zřejmě i rozpočet
29 / 08 / 2018, 08:00

Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD dnes projedná jmenování Radima Dragouna do čela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Věnovat se bude také plánu hospodaření na příští rok, ministři budou jednat o platech ve veřejné sféře a zřejmě i rozpočtu, který chce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) definitivně předložit ke schválení za tři týdny. V neděli oznámila, že návrh rozpočtu bude počítat se schodkem 40 miliard Kč, o deset miliard nižším, než se dosud plánovalo.

Pětačtyřicetiletý šéf Okresního státního zastupitelství v Lounech Dragoun má nahradit Michala Murína, který na vedení GIBS počátkem května rezignoval po sporech s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Nominaci Dragouna už projednal sněmovní bezpečnostní výbor, opozice míní, že prošel netransparentním výběrovým řízením. Jmenován by měl Dragoun být k 1. září.

Vláda se bude zabývat také technickým plánem přechodu na efektivnější formát televizního vysílání ve standardu DVB-T2, koncepcí rozvoje archivnictví či výsledky posouzení sanací na pozemcích dotčených těžbou hnědého uhlí. Posoudí také senátní návrh na změny v úhradách přeložek elektrického vedení při úpravách nebo při bourání domů. Návrh předpokládá, že by náklady na předložky vedení elektrické energie nehradili v některých případech vlastníci nemovitosti, ale provozovatelé sítě. Podle předběžného stanoviska předlohu vláda zřejmě odmítne, protože by byla zneužitelná a mohla v konečném důsledku zvýšit ceny elektřiny. Bez ohledu na názor vlády o novele energetického zákona rozhodnou zákonodárci.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku