Vláda scvakla podpatky a podřídí se diktátu EU. Nemá ani "Plán B".

Vláda scvakla podpatky a podřídí se diktátu EU. Nemá ani &quote;Plán B&quote;.
Autor fotografie: cz.dollarphotoclub.com/TTstudio|Popisek: Budova úřadu vlády
23 / 09 / 2015, 11:30

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek oznámil, že ČR přijme závazky, které mu budou plynout z dohody v Evropě o migrační krizi.

Premiér Sobotka nechce "eskalovat situaci v unii soudními spory," nepřidá se tedy na stranu slovenského předsedy vlády Fica, který uvedl, že bude konzultovat společné právní kroky s českým premiérem a doplnil, "Dokud budu předsedou vlády Slovenské republiky, povinné kvóty na slovenském území nebudou uplatněny."

Ministr financí Andrej Babiš dnes uvedl, že "Bránit se soudně není rozumné, protože nám to EU vrátí i s úroky. Dostáváme z EU desítky miliard Kč ročně, měli bychom na dnešním summitu dát jasný návrh, jak krizi vyřešit systémově." S ním souhlasí i ministr obrany Martin Stropnický. 

Nejméně důvěryhodný český ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier si prý "Soudní dohru úterního rozhodnutí si vůbec nedokáže představit a Česko by mělo nabídnou konkrétní řešení." 

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který jako jediný z členů vlády nesouhlasil s postupem kabinetu ve věci kvót, řekl, že v úterý na jednání evropských ministrů vnitra došlo na jeho slova. "Vůbec nic jsme nezískali a výměnou za to jsme si poškodili vztahy se svými západními sousedy". Pozice Česka před večerním summitem premiérů je podle něj po úterním rozhodnutí nulová.

Česká vláda zahrála veřejnosti mediální divadlo, ve kterém téměř všichni členové vlády nejdříve odsuzovali přístup EU k povinným kvótám, ale ve skutečnosti mohli očekávat, že budou v oslabení a přehlasováni.

Před několika dny, 17. září odpověděl premiér Sobotka ve sněmovně na přímý dotaz poslance Fialy ODS k počtu uprchlíků takto: "Nepochybně budeme solidárni a postaráme se o několik tisíc uprchlíků, stejně jako třeba během balkánské války, naše republika to zvládne."

Ve stejný den oznámil ministr Dienstbier, že by ČR mohla přijmout až 15 000 uprchlíků, za což sklidil kritiku a ministr vnitra Chovanec toto číslo odmítl. 

Potvrdila se tedy slova europoslance za ODS Jana Zahradila z minulého týdne:  "Vypadá to, že Česká republika bude nakonec k přijetí nějakých závazných kvót donucena," říká europoslanec a dodává „Důrazně tedy doporučuji vládě, aby začala připravovat právní kroky na obranu před tímto návrhem, který je navíc v rozporu s unijním právem."

A doplnil, že by se Česká republika měla připravit na to, že bude ke kvótám donucena a mít v záloze plán B. O žádném plánu B však vláda nehovoří a z vyjádření ministra vnitra ani není patrné, zda má Česká republika nějaký vlastí návrh řešení krize kromě toho, že odmítá kvóty. 

Česká vláda ani neví, jakým způsobem má zajistit monitoring české hranice, protože česká armáda ji může chránit pouze ve výjimečných případech a po omezenou dobu. Stejně tak už je díky imigrační krizi a ostraze hranic přetížená i česká policie.

Česká policie je na hranici svých možností kvůli ostraze hranic a imigrantům

A jak zaznělo včera v poslanecké sněmovně: "Kdo bude dlouhodobě chránit státní hranice, jestliže armáda ani policie toho není dlouhodobě schopna?"

 

Tagy článku

-->