"Zaplatil jsem pašerákům 8.000 eur za cestu do Německa a skončil jsem v Srbsku," stěžuje si jeden z uprchlíků
foto: Screenshot YouTube
Balkánská trasa se pro uprchlíky znovu otevřela. Maďarsko je ale nechce pouštět dál do EU.
V tranzitní zóně nyní maďarské úřady zadržují několik stovek lidí a více než tisícovka uprchlíků čeká na možnost přejít do Maďarska v Srbsku, kde část migrantů nocuje pod širým nebem.
Stovky uprchlíků tady bez větších šancí čekají na okamžik, až jim Maďaři povolí vstup do země a udělí azyl. Jenomže Budapešť podstatně zpřísnila azylové předpisy a denně vyřídí pouze několik desítek žádostí. Uprchlíky, kteří se dostanou na maďarské území nelegálně, maďarské bezpečnostní složky chytají a převážejí je zpět do Srbska. A policie zasahuje až do vzdálenosti osmi kilometrů na maďarském vnitrozemí. Zdroj: breitbart.com
Srbská vláda musela vybudovat 40 kilometrů západně od přechodu Horgoš-Röszke další provizorní tábor na hraničním přechodu Kelebija, který je domovem pro několik stovek dalších migrantů, zatímco 300 běženců bylo umístěno v přijímacím středisku v nedalekém městě Subotica.
Srbské úřady už varovaly, že se "balkánská cesta" znovu otevřela a do země proudí tisíce uprchlíků. Od začátku roku už Srbsko zaevidovalo 102.000 uprchlíků, a denně jich příchází kolem 500. Srbský ministr práce Alexandar Vulin v pátek uvedl, že "Srbsko nedovolí, aby se na jeho území hromadili uprchlíci."
Někteří z těch, kteří jsou teď v táboře, se již dříve pokusili dostat přes maďarsko-srbské hranice - ale neúspěšně.
"Snažil jsem se dostat do Maďarska ilegálně, bylo nás 15 ve skupině, pašerák nám pomohl přes plot, asi po 30 minutách chůze nás policie chytila a poslala nás zpátky do Srbska," stěžuje si 23-letý Afgánec agentuře AFP.
Podle ochránců lidských práv bylo od začátku roku zadrženo maďarskou policií už více než 17.000 nelegálních běženců. Někteří z nich po zaplacení pašerákům už nemají žádné peníze a jejich sny o cestě do EU se hroutí.
"V Turecku jsem pašerákům zaplatil 5000 eur za cestu do Německa, ale dostal jsem se jen do Bulharska. Tam jsem zaplatil dalších 3000 eur, abych se dostal do Rakouska, ale dostal jsem se jen do Srbska. Teď už jsem bez peněz, "řekl 22-letý Íránec Husein Apposi.
Tagy