„Změňme parametry mise! 9000 tun opia z Afghánistánu někudy uniká a Tálibán nemá letadlo. Ať naši vojáci hlídají hranice,“ navrhl Kobza ministrovi

„Změňme parametry mise! 9000 tun opia z Afghánistánu někudy uniká a Tálibán nemá letadlo. Ať naši vojáci hlídají hranice,“ navrhl Kobza ministrovi
13 / 12 / 2018, 09:00

Na středečním jednání Zahraničního výboru se dostavil i ministr zahraničí Tomáš Petříček, který přišel poslance zpravit o vývoji incidentu v Kerčském průlivu mezi Ruskem a Ukrajinou, o smlouvě o stažení raket mezi USA a Ruskem, ale také o situaci v Afghánistánu. Petříčkovým argumentům nejhlasitěji oponoval poslanec SPD Jiří Kobza.

 

Mise Resolute Support v Afghánistánu byla v létě na návrh vlády poslanci v hlasování finančně  navýšena a zároveň došlo k posílení českého kontingentu. V Afghánistánu momentálně působí přibližně 16 tisíc lidí z 39 zemí NATO a dalších partnerů. Jejich hlavní úlohou je výcvik, asistence a pomoc místním bezpečnostním silám a ochrana tamních obyvatel.

Podle vyjádření ministra Petříčka na Zahraničním výboru je nutné v misi pokračovat „Nesmíme si dávat pevné datum ke stažení vojsk. Toho by protivníci využili. Musíme přinutit obě dvě hlavní strany, Talibán i vládu,  aby jednaly. Bez podpory mezinárodního společenství celý proces zkrachuje,“ uvedl ministr.  

související: Stoltenberg na schůzce s Petříčkem ocenil práci ČR v Afghánistánu

S tím však nesouhlasí bývalý diplomat, dnes poslanec SPD Jiří Kobza. Podle něj se musí změnit parametry mise v Afghánistánu. Kobza před členy výboru připomněl, že nesouhlasí se stávající funkcí vojáků AČR v tamní misi. „Dokážu si představit, že by naší vojáci hlídali hranice s Pákistánem, a bránili tak pohybu drog ven a dovozu zbraní dovnitř. Loni se v Afghánistánu vypěstovalo 9000 tun opia, to je 900 desetitunových náklaďáků. Jak to dostávají ven, když Talibán nemá letadlo?“ citoval Kobza ze zprávy OSN o narkotikách. Ta uvádí, že produkce makovic vzrostla ze 185 tun v roce 2001, kdy zemi ovládal Talibán, na současných 9000 tun.

Poptávka po opiátech zasáhla největší měrou „paradoxně“ trh USA. V roce 2017 zde zemřelo na předávkování 60 000 lidí a prezident Trump kvůli této situaci dokonce vyhlásil výjimečný stav. Ve Spojených státech roste skokově produkce léků proti bolesti vyrábějících se právě z opia. Tamní farmaceutické firmy za poslední roky dokonce zněkolikanásobily výrobu.

psali jsme: Rusko oznámilo mírová jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem

Petříček připomněl Kobzovi, že mise Resolute Support se snaží částečně řešit nárůst pěstování máku, problém je však podle ministra v tom, že nejsou přesně definované hranice s Pákistánem a přes střední Asii. „ V Afghánistánu se začal angažovat i Írán, což přispívá k destabilizaci regionu. Nezuří tam jen spor na úrovni vláda – Tálibán, ale též na kmenové úrovni. My ale musíme pokračovat, “ zdůraznil Petříček.     

Podle Kobzy je nicméně tato strategie zcestná. „ Buď tam budou vyrovnané síly, čímž se zajistí klid a stabilita, anebo jeden protivník zcela porazí všechny ostatní, což se zatím nikomu nepodařilo,“ narážel Kobza na skutečnost, že posledním, kdo dostal historicky Afghánistán pod kontrolu byl Alexandr Veliký.    

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.