24 letounů Eurofighter Typhoon pro Egypt, s Itálií je blízko podepsání dohody

24 letounů Eurofighter Typhoon pro Egypt, s Itálií je blízko podepsání dohody
Autor: mmilin32, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Eurofighter Typhoon
12 / 06 / 2022, 12:00

Bojové letouny Eurofighter Typhoon z Itálie směřují do Egypta. Dohoda mezi oběma zeměmi je na spadnutí.

Po několika letech vyjednávání mezi oběma stranami je nyní Egypt blízko podpisu smlouvy s Itálií ohledně pořízení 24 letounů Eurofighter Typhoon. Kontrakt je vyčíslen asi 3 miliardy dolarů a je součástí širší dohody dodávky zbrojního materiálu, který činí mezi 10-12 miliardami dolarů.

Egypt by tak v rámci dohody dostal rovněž 4 víceúčelové fregaty třídy FREMM, 20 cvičně-bojových letounů M-346, 20 nejmenovaných hlídkových lodí a ,,navrch" průzkumný satelit. 

Dohoda, pokud dojde svého naplnění, a má ji v podstatě dělit od signování pouze telefonát italského premiéra Maria Draghi egyptskému prezidentovi Abd al-Fattáh as-Sísímu, pak bude představovat jeden z největších nákup zbraňového materiálu v egyptské historii, ale významná bude také pro samotnou Itálii.

Egypt významně posiluje své letectvo, a to systematicky a dlouhodobě. Země nakupuje také  dalších 30 stíhačů Dassault Rafale. Celková hodnota kontraktu s Francií činí 3,75 miliardy eur (4,5 miliardy dolarů). Součástí dohody jsou také kontrakty udělené zbrojovce MBDA a společnosti Safran Electronics and Defense.

Zdroj: middleeasteye.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace