Biden pozastavil dohodu o dodávce letounů F-35 Spojeným arabským emirátům. Chce přezkoumat i další vojenský kontrakt z Trumpovy éry

Biden pozastavil dohodu o dodávce letounů F-35 Spojeným arabským emirátům. Chce přezkoumat i další vojenský kontrakt z Trumpovy éry
Autor: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: F-35
29 / 01 / 2021, 14:00

Nový americký prezident Joe Biden pozastavil kontrakt na dodávku 50 stíhačů F-35 Spojeným arabským emirátům (SAE) a pod jeho drobnohledem se ocitnou i další vojenská dohoda, která byla podepsána se Saúdskou Arábií.

Nyní již bývalý americký prezident Donald Trump si předsevzal jako jednu z posledních priorit prodej stíhačů F-35 SAE a dalšího vojenského materiálu včetně dronů MQ-9 Reaper za více než 23 miliard dolarů. Trumpovým krokem ,,za 5 minut 12" tak bylo stvrzení očekávaného kontraktu na dodávku 50 letounů páté generace svému spojenci na Blízkém východě, SAE.

SM informoval, že Joe Biden si bude chtít na tento kontrakt ,,posvítit" a podrobit jej přezkumu, protože zákonodárci za Demokratickou stranu s nám nesouhlasí. Namítají, že prodej vysoce pokročilého vojenského materiálů právě SAE může vést ke zneužití technologie, protože SAE pojí čínské a ruské vazby. V prosinci loňského roku se pokusil americký Senát zablokovat nyní již podepsanou dohodu, ale snaha se nakonec minula účinkem.

Biden skutečně pozastavil dohodu a bude chtít přezkoumat další vojenské kontrakty z Trumpovy éry směřující také do Saúdské Arábie, která se týkala dodávek 3 000 přesně naváděných pum GBU-39 Small Diameter Bomb I, příslušenství, technické podpory apod. za 290 milionů dolarů. Ministr zahraničí Anthony Blinken prohlásil, že revize vojenských kontraktů je normální pro každou novou nastupující administrativu. Na druhé to neznamená, že by v případě SAE byl kontrakt definitivně zastaven. Po přezkumu může být znovu aktivován. Není zatím zřejmé, jako dlouho bude revize trvat.

Před normalizací vztahů Izraele a SAE však měl hlavně židovský stát s tímto kontraktem velký problém a americký krok v podobě prodeje letounů F-35 a dalšího vojenského materiálu SAE rozhodně nevítal. Izrael se obával, že prodejem letounů F-35 přijde o svou vojenskou převahu na Blízkém východě. Až později, poté co došlo k normalizaci vztahů SAE a Izraele, se hrany obrousily setkáním izraelského ministra obrany Binjamina Gance a jeho tehdejšího protějšku Marka Espera v říjnu minulého roku, přičemž výsledkem jednání byla společná deklarace a závazný slib Washingtonu, že pomůže vojenskou převahu Izraele na Blízkém východě udržet.

 

Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace