Biden pozastavil dohodu o dodávce letounů F-35 Spojeným arabským emirátům. Chce přezkoumat i další vojenský kontrakt z Trumpovy éry
foto: flickr.com (CC BY 2.0)/F-35
Nový americký prezident Joe Biden pozastavil kontrakt na dodávku 50 stíhačů F-35 Spojeným arabským emirátům (SAE) a pod jeho drobnohledem se ocitnou i další vojenská dohoda, která byla podepsána se Saúdskou Arábií.
Nyní již bývalý americký prezident Donald Trump si předsevzal jako jednu z posledních priorit prodej stíhačů F-35 SAE a dalšího vojenského materiálu včetně dronů MQ-9 Reaper za více než 23 miliard dolarů. Trumpovým krokem ,,za 5 minut 12" tak bylo stvrzení očekávaného kontraktu na dodávku 50 letounů páté generace svému spojenci na Blízkém východě, SAE.
SM informoval, že Joe Biden si bude chtít na tento kontrakt ,,posvítit" a podrobit jej přezkumu, protože zákonodárci za Demokratickou stranu s nám nesouhlasí. Namítají, že prodej vysoce pokročilého vojenského materiálů právě SAE může vést ke zneužití technologie, protože SAE pojí čínské a ruské vazby. V prosinci loňského roku se pokusil americký Senát zablokovat nyní již podepsanou dohodu, ale snaha se nakonec minula účinkem.
Psali jsme
USAF a společnost Northrop Grumman potvrdily, že první let očekávaného strategického bombardéru B-21 Raider se odkládá až na polovinu roku...
Biden skutečně pozastavil dohodu a bude chtít přezkoumat další vojenské kontrakty z Trumpovy éry směřující také do Saúdské Arábie, která se týkala dodávek 3 000 přesně naváděných pum GBU-39 Small Diameter Bomb I, příslušenství, technické podpory apod. za 290 milionů dolarů. Ministr zahraničí Anthony Blinken prohlásil, že revize vojenských kontraktů je normální pro každou novou nastupující administrativu. Na druhé to neznamená, že by v případě SAE byl kontrakt definitivně zastaven. Po přezkumu může být znovu aktivován. Není zatím zřejmé, jako dlouho bude revize trvat.
Psali jsme
Jak Američané ,,naloží” se svým důležitým opěrným bodem, leteckou základnou Incirlik v Turecku ve zhoršeném ovzduší vzájemných vztahů A...
Před normalizací vztahů Izraele a SAE však měl hlavně židovský stát s tímto kontraktem velký problém a americký krok v podobě prodeje letounů F-35 a dalšího vojenského materiálu SAE rozhodně nevítal. Izrael se obával, že prodejem letounů F-35 přijde o svou vojenskou převahu na Blízkém východě. Až později, poté co došlo k normalizaci vztahů SAE a Izraele, se hrany obrousily setkáním izraelského ministra obrany Binjamina Gance a jeho tehdejšího protějšku Marka Espera v říjnu minulého roku, přičemž výsledkem jednání byla společná deklarace a závazný slib Washingtonu, že pomůže vojenskou převahu Izraele na Blízkém východě udržet.
Zdroj: Defense News
Tagy