Britské letectvo v problémech? Jedno ze tří letadel je momentálně nezpůsobilé k letu včetně strojů Eurofighter Typhoon

Britské letectvo v problémech? Jedno ze tří letadel je momentálně nezpůsobilé k letu včetně strojů Eurofighter Typhoon
25 / 01 / 2019, 15:00

Britská RAF řeší vážný problém. Jedno ze tří letadel RAF je totiž v současné době nezpůsobilé letu a tudíž se zúčastnit misí. To se týká stíhacích letounů i stíhacích bombardérů, uvedl server defenseworld.net.

Server defenseworld.net informoval, že ze 434 letounů ve službě je momentálně 142 nezpůsobilých letět do akce. To se týká i 55 stíhačů Eurofighter Typhoon z celkem 156. 142 letounů, jež se nemohou zúčastnit misí, jsou dočasně vyřazeny z provozu, či právě procházejí většími opravami. Nacházejí se v tzv. udržovací letce.

V současné době jsou na plné kapacitě v podstatě jen letouny 5. generace F-35B, všímá si server defenseworld.net. Nedávno britský ministr obrany Gavina Wlliamson prohlásil, že tyto stroje dosáhly počáteční operační způsobilosti.

Stínová ministryně obrany za Labour Party Nia Griffithová k současnému neutěšenému stavu britského letectva prohlásila, že škrty v obranném rozpočtu mají ochromující vliv na obranu Velké Británie a na schopnost reagovat na široké spektrum hrozeb, jimž země čelí. Právě škrty v obraně jsou již chronického rázu, i když Velká Británie jako jedna z mála členských zemí NATO přispívá na obranu 2% svého HDP.

Zajímavý je rovněž fakt, že britská RAF je velikostí méně jak poloviční, než byla před 25 lety,

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku