Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: F-15
Konflikt Ukrajiny s Ruskem napadenou zemi ekonomicky i vojensky vyčerpává. Byť Ukrajina zveřejňuje ruské ztráty, je nepochybné, že má ztráty i na vlastní straně. A to jak lidské, tak materiální. Proto stále více žádá o dodávky zbraní včetně západních stíhacích letounů.
Jenže to, že každý stát NATO či EU dodá něco jiného, je pro Ukrajinu logistickou noční můrou. Ukrajina též nemá vzdušnou dominanci a potřebuje stíhací letouny. USA naznačily, že je Ukrajině mohou dodat. Ale v tuto chvíli je to spíše politický signál Rusku než reálná pomoc Ukrajině. Upřímně řečeno, jak dlouho trvá výcvik pilotů, technického personálu, dodávky letounů a munice a celá obměna logistiky. To není otázka dnů jako při dodávkách protitankových zbraní. A otázkou rovněž je, zda se bude případně jednat o stroje F-15 či F-16, u nichž jsou USA značně rezervované (SM informoval).
Po rozpadu SSSR měla Ukrajina minimálně 270 bojových letounů. Lze předpokládat, že některé již byly vyřazeny z důvodu ukončení životnosti a další byly ztraceny v boji. Obměna ukrajinského letového parku je extrémně finančně i časově náročný projekt. USA též nezveřejnily, kolik letounů by dodaly a zda se bude jednat o dar nebo prodej. A v případě prodeje si Ukrajina nemůže dovolit příliš vzhledem k neutěšené ekonomické situaci.
Zároveň je zřejmé, že Ukrajina nedosáhne na nejmodernější typy, protože nelze vyloučit sestřel a tím pádem se Rusko může zmocnit nejmodernějších amerických technologií. Řešením je raketová výzbroj pro boj mino přímou viditelnost. Tedy nedostat se do přímého kontaktu s ruskými letouny nebo protivzdušnou obranou.
Pokud by byly dodány americké stíhače a Washington změnil svůj rezervovaný názor, v úvahu přicházejí tři americké modely, a to již zmíněné F-15, F-16 a F-18. Všechny jsou označeny jako víceúčelové (multirole), což znamená k získání vzdušné nadvlády i boji s pozemními cíli. Každý z letounů má své přednosti i nevýhody.
Nejmenší, nejlehčí a nejmanévrovatelnější je jednomotorový F-16. F-15 je dvoumotorový, ale jeho robustní konstrukce ho předurčuje spíše k útokům na pozemní cíle, než k manévrovému souboji (,,Dogfight“). F-18 byl vyvíjen primárně jako palubní stíhač a náhrada F-14 TOMCAT. Nicméně stroj je dvoumotorový, tedy stejně jako stejně jako F-15 s velkým potenciálem výkonu.
F-35, F-22 (na které nedosáhl nikdo na světě), ani F-16 Block 70/72 či F-18 Super Hornet zřejmě nepřicházejí v úvahu, ani jako dar ani jako akvizice. USA mohou vyskladnit letouny zakonzervované v Arizonské poušti. Ale pak je otázkou, kolik by jich mohlo být a co všechno si Ukrajina bude muset dokoupit.
A to je návrat na začátek, Ukrajina je v ekonomické krizi a velkou neznámou je, co si vlastně může dovolit. Prioritou je zabezpečení bojujících jednotek a zároveň je blokována Ruskem v prodeji obilí či jiných produktů v rámci námořní blokády.
Ukrajina nemůže odolat Rusku na moři ani ve vzduchu, otázkou je, jak validní jsou zprávy o postupu pozemních sil v určitých oblastech. Ale přezbrojení ukrajinské armády, přecvičení všeho personálu, unifikace výzbroje i munice, tak to je otázka měsíců, a pak již ruská armáda může být za Donem a v Kyjevě.
Zdroj: Defence News, The Drive