Čína čelí silnějšímu Japonsku, to mohutně posiluje své letectvo

Čína čelí silnějšímu Japonsku, to mohutně posiluje své letectvo
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: F-35
03 / 06 / 2019, 14:30

105 dalších letounů F-35 pro Japonsko může významněji ovlivnit poměr sil mezi Čínou a Japonskem v asijsko-pacifickém regionu.

Na návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa v Japonsku bylo potvrzena dodávka dalších 105 letounů F-35 pro Japonsko, který je v regionu klíčovým spojencem. Kontrakt na dodávku strojů 5. generace byl zveřejněn na konci minulého roku. Japonsko se chce bránit především čínské rozpínavosti a hlavní důraz proto klade na posilování svých leteckých kapacit, a to nejmodernějšími letouny.

V praxi to znamená, že po dodávkách více než stovky amerických stíhačů bude mít Japonsko nejvíce těchto letounů ze všech amerických spojenců a Země vycházejícího slunce se může stát největším zahraničním odběratelem letounů 5. generace. Není to jistě náhoda, protože Jak Japonsko, tak přirozeně USA berou čínskou bezpečnostní hrozbu, která je kromě jiného vyjádřena i navyšováním kapacit nejmodernějších letadlových lodí, velmi vážně.

Rozhodnutí nakoupit 105 letounů F-35 však má i svůj líc. Někteří vojenští analytikové před nákupem v hodnotě kolem 9 miliard dolarů varují a poukazují na to, že takový krok akceleruje nové kolo ve zbrojení. Nicméně to už stejně vzhledem k čínským aktivitám nejen v Jihočínském moři začalo. A Japonsko tak činí taktéž především  z bezpečnostních důvodů, jak už jsme zmínili.

Kromě konvenčních F-35, které chce Japonsko nakoupit, však investuje také do jiných projektů. Jedním z nejdůležitějších je přeměna vrtulníkových torpédoborců Izumo na letadlové lodě, které jsou schopné nést stroje F-35B. Japonsko tak zvyšuje obranné investice v rámci své koncepce pro roky 2018-2024, které mají mít hodnotu zhruba 250 miliard dolarů. Stroje F-35 tak budou z hlediska celkové síly japonského letectva klíčové. 

Japonský spojenec nechce nic ponechat náhodě a dalším velkým nákupem F-35 chce jasně Číně vzkázat, že bude s podporou amerického spojence hrází proti její rozpínavosti v asijsko-pacifickém regionu.

 

 

Tagy článku