Co si přeje Pentagon pod stromeček? 3 400 nových dronů

Co si přeje Pentagon pod stromeček? 3 400 nových dronů
Popisek: MQ-9
23 / 04 / 2018, 09:00


Pentagon chce koupit v roce 2019 celkem 3 447 nových dronů pro svou potřebu, což je čtyřikrát více, než požadoval v roce 2018. Informoval o tom server nationalinterest.org.

Centrum pro studium dronů na Bard College v New Yorku odhaduje ve své analýze, že americká armáda požaduje po Kongresu pro rok 2019 celkem 9,4 miliard dolarů, které by se týkaly rozsáhlého dronového programu.

psali jsme: Má právo co říci k bezpilotním letounům?

Z analýzy vyplývá, že z uvedené částky asi 6 miliard by bylo určeno k pořízení nových bezpilotních letounů, 982 milionů dolarů na nákup námořních dronů, 429 milionů dolarů by mělo být investováno do nákupu autonomních pozemních vozidel.

Součástí programu má být i projekt Maven, který pověřil společnost Google, aby vyvinula umělou inteligenci schopnou analyzovat snímky dronů. V rámci projektu Maven by měla hrát umělá inteligence a počítačové algoritmy klíčovou roli.

psali jsme: Bezpilotní letouny MQ-9 dostanou střely vzduch-vzduch

Zbytek finančních prostředků by pak měl být použit na vyvíjení protidronové obrany či nové koncepty, jako je praktické využití roje dronů. Je zajímavé, že v roce 2018 požadoval Pentagon po Kongresu částku 7,5 miliard dolarů na nákup zhruba 800 nových dronů. Nyní tato celková suma vzrostla výrazněji narostla.Největší položkou je v ,,dronovém" seznamu bezesporu financování víceúčelového bezpilotního letadla MQ-9. Tu server nationalinterest.org odhaduje na 1,4 miliard dolarů. Americké letecké síly již před nějakým časem začaly přecházet z dronů MQ-1 právě na MQ-9 Reaper, protože ten je rychlejší a může přepravovat například i více munice.

Záleži však na Kongresu, zda rozpočet na ,,hutný" dronový program schválí. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku