Autor fotografie: Bayhaluk, CC BY-SA 4.0|Popisek: Bayraktar TB2 (ilustrační obrázek)
Na začátku válečného konfliktu na Ukrajině činily ruským invazorům nezanedbatelné ztráty. V současné době však po nich není ani vidu, ani slechu. Řeč je o dronech Bayraktar TB2.
O těchto dronech vznikla i bojová píseň, Bayraktary dodávané Tureckem na Ukrajinu nadělaly v řadách ruského protivníka poměrně velké škody. Nyní ale jako by se po nich slehla zem, upozorňuje server bulgarianmilitary.com. Tento portál předkládá několik možných důvodů, proč na ukrajinském nebi není Bayraktar TB2 vidět.
Jedním z nich může být jejich aktuální nedostatek. Rusko na Ukrajině sestřelilo poměrně dost dronů svými raketami, oficiálně Ukrajina dostala od Turecka od začátku války nejméně 50 těchto UAV. Další důvod může být závažnější a v kontextu vývoje na Ukrajině i vztahů mezi Tureckem a Ruskem by dával smysl. Server bulgarianmilitary.com uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin stanovil svému tureckému protějšku Recepovi Erdoganovi nepodkročitelnou podmínku, která spočívá v tom, že Ankara nebude dodávat zmíněné drony Ukrajině, aby mohla dále čerpat z Ruska plyn.
Je také zmiňováno, že Rusko se vrací k tzv. obilné dohodě (,,Grain Deal") díky zprostředkování Turecka a OSN, a za to, aby dohoda vydržela, nemají být Bayraktary dodávány na Ukrajinu.
Pokud by se informace bulgarianmilitary.com potvrdily, neslo by to s sebou i další důsledky. V únoru se totiž Turecko a Ukrajina dohodly na tom, že Bayraktar TB2 budou vyrábět společně. Už v té době Rusko kritizovalo Turecko, že Kyjevu dodává Bayraktary, které plnily úspěšné mise proti proruským separatistům na východě Ukrajiny. Znamenalo by to tedy, že se tato dohoda vypoví, protože si to Kreml vynutí, a nad ukrajinským nebem již Bayraktary prakticky neuvidíme, a pokud ano, tak velmi zřídka? Není to vyloučeno, uvidíme, jaký bude další vývoj.
Bayraktar TB2 vstoupil do služby v roce 2014. Dron je využitelný jak v bojové verzi, tak průzkumné. Jeho maximální rychlost činí 222 km/h, operační dostup 7 300 m a Bayraktar může vydržet ve vzduchu až 24 hodin. Může být vybaven mimo jiné i protitankovými střelami. Současným uživatelem je Katar, Ázerbájdžán či zmíněná Ukrajina.
Zdroj: bulgarianmilitary.com