Generál Milley - nový předseda sboru náčelníků štábu amerických ozbrojených sil a pět mýtů o moderní válce

Generál Milley - nový předseda sboru náčelníků štábu amerických ozbrojených sil a pět mýtů o moderní válce
02 / 10 / 2019, 15:00

30. září se funkce předsedy sboru náčelníků štábu ozbrojených sil Spojených států amerických ujal generál Mark Alexander Milley. Během své kariéry (narozen 1958) sloužil mj. u 82. výsadkové divize, 5. skupiny speciálních sil, 7., 2. nebo 25. pěší divize. Má zkušenosti ze štábní služby, v letech 2003-2005 velel 2. brigádnímu bojovému týmu 10. horské divize, působil jako zástupce operačního velitele 101. výsadkové divize, v letech 2011 a 2012 velel 10. horské divizi, III. sboru ve Fort Hood v letech 2012-2014 a v následujících letech byl velícím generálem FORSCOM ve Fort Brag. Od srpna 2015 vykonával funkci náčelníka štíbu armády. Je autorem výroku o pěti mýtech o válce, které je třeba zapomenout.

Generál Milley sloužil jako mezinárodní pozorovatel na Sinai, účastnil se invaze do Panamy (operace Spravedlivá věc), intervence na Haiti v letech 1994-1995, v Bosně a Hercegovině, války v Iráku i operace Enduring Freedom v Afghánistánu. Je známý mj. díky kauze kritické studie o válce v Iráku. Její oficiální publikování pozdržel, ovšem z důvodu, že se chtěl se studií podrobně seznámit. Sestavil za tím účelem i odborný recenzní tým. Ten studii označil za bezchybnou. Navzdory opozici mezi čelnými představiteli armády i některými členy kongresu generál Milley ke studii napsal předmluvu a nechal ji vydat 17. ledna 2019 jako oficiální publikaci.

Pět mýtů, které je třeba podle generála Milleyho zapomenout, se ve velké míře týká nedávných a hrozících konfliktů, ale výrok má obecnou platnost. Prvním mýtem je představa, že války budou krátké. Druhým mýtem je, že války lze vyhrát nadálku, shazováním bomb. Třetím mýtem je, že vše vyřeší speciální síly. Čtvrtým pak, že armády lze vytvořit snadno. A posledním a velmi důležitým: války vedou armády. Nikoli - války vedou národy.

Armádu nelze vytvořit snadno. O tom se nevyhnutelně přesvědčí evropští federalisté toužící po euroarmádě, o jejíž vznik se patrně bude snažit předsedkyně Evropské komise a bývalá německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. A válku nevedou armády, ale národy. Státy. Jak by ji měla vést Evropská unie, která nemá ani národ, a není ani státem.

Předseda sboru náčelníků štábu (Chairman of the Joint Chiefs of Staff) je nejvyšší funkce amerických ozbrojených sil. Předseda je hlavním vojenským poradcem prezidenta Spojených států, tedy vrchního velitele, a také Národní bezpečnostní rady, Domácí bezpečnostní rady a ministra obrany. Ač je nejvýše postaven, zákon předsedovi sboru náčelníků štábu upírá velitelskou autoritu nad ozbrojenými silami. Sbor náčelníků štábu zahrnuje náčelníky štábu armády, námořní pěchoty, námořnictva, letectva a náčelníka kanceláře národní gardy. V minulosti tuto funkci zastávali mj. generálové Omar Bradley (1949-1953), Maxwell D. Taylor (1962-1964, mj. během kubánské krize), nebo Colin Powel (1989-1993, mj. během války v Zálivu). Generál Milley střídá ve funkci generála Josepha Dunforda.

Tagy článku