Gripen E létá s raketou Meteor

Gripen E létá s raketou Meteor
Popisek: Gripen E
12 / 11 / 2018, 17:30

Společnost Saab v říjnu úspěšně dokončila první zkušební let stíhačky Gripen E nesoucí raketu Meteor typu vzduch-vzduch používanou mimo vizuální kontakt s protivníkem (BVRAAM).

Let zahrnoval dvě rakety Meteor a stíhačku Gripen E (s označením 39-8). Stihačka vzlétla na z letecké základny společnosti Saab ve švédském Linköpingu.    

“Po celou fázi testovacích letů s externími komponenty stíhačka létala tak hladce, jak jsme zvyklí. Těším se na další fáze programu testovacích letů, který nás stále vice přibližuje k dokončení integrace zbraňových systémů. Díky raketě Meteor Gripen E vyniká ve své roli zajišťování vzdušné nadvlády,” řekl Robin Nordlander, experimentální testovací pilot společnosti Saab.

psali jsme: Gripen E má před sebou zkoušky s podvěšenou výzbrojí a očekává další zákazníky

Testovací let s raketou Meteor je součástí postupné integrace zbraňových systémů v testovacím programu Gripen E a je důležitým milníkem v dohodě se švédským zákazníkem. Dalším krokem je pokračovaní v létání s různými konfiguracemi spolu s postupným rozšiřováním letových schopností stíhačky.

Raketa Meteor, radarem aktivně řízená BVRAAM, je nadřazená ostatním raketám svého druhu a je schopna samostatně zaměřovat vzdušné cíle v náročném prostředí elektronické války, ve dne i v noci a za jakéhokoliv počasí. Systém náporového pohonu umožňuje Meteoru vyvinout velmi vysokou rychlost a dává mu energii zneškodnit rychlé pohyblivé cíle na velké vzdálenosti. Gripen C/D švédského letectva byl v roce 2016 prvním stíhacím letounem, který měl ve své výzbroji raketu Meteor.

psali jsme: JAS-39 Gripen vs ruský SU-35: podívejte se kdo s koho

Program Meteor je jedním z nejúspěšnějších evropských obranných projektů, ve kterém se spojují Spojené království, Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Švédsko, aby vyvinuli produkt, který změní pravidla hry vzdušného boje. Saab je partnerem programu Meteor ve spojení s hlavním dodavatelem MBDA UK. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace