Hypersonický zabiják DF-100 může brzy ,,pohřbít" i americké letadlové lodě, prohlašuje Čína

Hypersonický zabiják DF-100 může brzy ,,pohřbít&quote; i americké letadlové lodě, prohlašuje Čína
Autor: globalsecurity.org|Popisek: DF-100
17 / 09 / 2020, 11:00

Čína dala před lety jasně najevo své ambice ohledně vývoje nových raket. DF-100 má být tím dokladem, že Peking učinil za poslední roky skutečně znatelný pokrok v raketových technologiích. A podle Číny se nové rakety mají zejména obávat i americké letadlové lodě.

Čína intenzivně a systematicky pracuje na rozšiřování svého raketového arzenálu, do kterého investuje nemalé finanční prostředky. V poslední době tak bylo slyšet o čínských raketách více než dost a je téměř jisté, že ještě v následujících letech ještě uslyšíme.

O čínských moderních raketách jsme poměrně hlasitě slyšeli v souvislosti s velkou vojenskou přehlídkou k 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky, která připadla na říjen minulého roku. Tam si mimo jiné odbyla premiéru i raketa DF-41, třístupňová balistická raketa na pevné palivo, která je 21 metrů dlouhá, a byla vyvinuta jako ,,konkurence" raketám 6. generace, například americkému LGM-30 Minuteman nebo ruské RT-2PM2. Kromě DF-41 však defilovaly i jiné rakety - DF-17, DF-26, ale nadzvuková střela DF-100.

Tato moderní raketa je navržena k likvidaci jednak pozemních cílů, zařízení, podzemních bunkrů, a jednak velkých válečných plavidel včetně letadlových nebo obojživelných lodí. Některá čínská média hovoří o ,,zaručeném" faktu že to má být právě DF-100, která má schopnost konečně ,,pohřbít" velké americké letadlové lodě.

Vnějškově DF-100 připomíná zvětšenou raketu DF-10A, nicméně DF-100 má představovat v mnoha ohledech výkonnější zbraň. Zatím o nejnovějším přírůstku do řady raket DF příliš nevíme a raketa je tak předmětem spíše četných spekulací než podložených ,,tvrdých" dat.

Většina odborných médií se nicméně shoduje na tom, že dosah DF-100 činí 2000-3000 km a může nést konvenční či jaderné hlavice. Střela má být vysoce přesná, rychlá a operovat na dlouhou vzdálenost.

Podle listu The China Times raketa DF-100 těží z nové kompozitní naváděcí technologie, která je navržena k tomu, aby v sobě integrovala více systémů, jako například inerciální navigaci či satelitní navigaci. Raketa má podstupovat stále testovací fází, i když podle informací některých médií je už DF-100 zařazena do služby.

Lze předpokládat, že USA jsou schopny satelitním průzkumem na základě počtu odpalů střel vyhodnotit, zda se DF-100 nachází ještě ve vývojové fázi. Čína si potrpí zatím stále ještě na konkrétní testy více než na simulace, byť i v tomto směru dochází k vývoji. Lze se domnívat, že při zavedení DF-100 do výzbroje ČLR dříve či později při námořním cvičení provede demonstraci síly, tedy zásah cíle představujícího letadlovou loď na maximální dolet střely.

Na další přesné informace si však budeme muset určitě počkat včetně přesných technických specifikací.

 

Zdroj: National Interest, The China Times

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace