1280 x 720 (lg)

KOMENTÁŘ: Nové nebezpečí pro Ukrajinu? Co by Rusko získalo kobercovým bombardováním

KOMENTÁŘ: Nové nebezpečí pro Ukrajinu? Co by Rusko získalo kobercovým bombardováním
foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Tu-95

Po útoku na dvě ruská letiště, který ač to nepotvrdila, pravděpodobně provedla Ukrajina, se začalo hovořit o možnosti kobercového bombardování Ukrajiny. Uvedl to bývalý šéf Socialistické strany Ukrajiny Ija Kyva, který podporuje Vladimira Putina a ruskou válku na Ukrajině.

Spíše se dá na druhou stranu říci, co by Rusko získalo kobercovým bombardováním. Kobercové bombardování je shazování klasických bomb na velkou plochu. A tyto bomby si nevybírají cíle. Prostě někam dopadnou.

Ničeny mohou být jak vojenské jednotky, ale obvykle spíše infrastruktura, jako průmyslové podniky, nádraží, elektrárny, historické památky, školy a školky nebo nemocnice. Rusko by mohlo získat území, ale totálně zdevastované. To by vyžadovalo velké investice do obnovy.

Je to podobné, jako nasazení jaderných zbraní. Okamžité vítězství, ale z dlouhodobého hlediska ztráta, finanční i materiální. Financování válečného úsilí a pak obnova infrastruktury na vlastním i dobitém území stojí obrovské peníze. A pokud by bylo radioaktivně zamořeno, je dlouhodobě nepoužitelné. Okamžitý taktický zisk je vynulován dlouhodobou strategickou ztrátou.

Dalším faktorem je politický signál. Rusko by tím naznačilo, že není klasickými vojenskými prostředky schopno získat své cíle, respektive že Ukrajina je mnohem tvrdším oříškem, než se domnívalo. A sahat k prostředkům, jako je kobercové bombardování by naznačovalo, že je svým způsobem v bezvýchodné situaci.

Putin nemůže přiznat prohru s „malou a chudou“ Ukrajinou, takže on a jeho administrativa budou nuceni nasadit všechny síly a prostředky za každou cenu. V podstatě pro kobercové bombardování jsou předurčeny spíše Tu-95 než Tu-160. A dva z Tu-95 byly silně poškozeny při útoku na základnu Engels-2. Ukrajinská protivzdušná obrana (PVO) posiluje i díky dodávkám ze Západu. A Rusko si nemůže dovolit vyčerpat zásoby svých strategických prostředků, byť některé jsou již letité.

Otázkou není, zda Rusko může sáhnout k metodě kobercového bombardování, otázkou je, zda to skutečně udělá a v jaké situaci. Protože to může udělat kdykoliv a kdekoliv, ale důsledky si ponese dlouho poté.

Ukrajina má podporu Západu a není jisté, jak je na tom třeba s Čínou. Rusko se zdá být stále izolovanější, a to ze všech stran. Současné konflikty se kloní spíše, díky technologiím, k „chirurgicky přesným“ zásahům než k plošné destrukci, jež zabíjí i mnoho civilního obyvatelstva. Ale toho se Rusko evidentně neštítí.

I z tohoto důvodu poskytnutí PVO systém PATRIOT by mohlo napomoci ochraně obyvatelstva měst na Ukrajině před vybombardováním a smrtí v ruinách domů nebo plošných požárech. Každá válka je tragédie. Ale zde je smutné, že národy bojující bok po boku proti nacistickému Německu stojí najednou proti sobě.

 

Zdroj: news.sky.com, carnegieendowment.org

Tagy