Lehký minomet ANTOS - malá, ale silná dělostřelecká zbraň určená k umlčování pěchoty a ničení palebných prostředků nepřítele

Lehký minomet ANTOS - malá, ale silná dělostřelecká zbraň určená k umlčování pěchoty a ničení palebných prostředků nepřítele
Autor: valka.cz|Popisek: 60 mm lehký minomet ANTOS-LR
04 / 04 / 2019, 10:00

V jednom z předchozích dílů čtvrtečního seriálu pojednávajícího o technologii armády ČR jsme představovali Minomet vz. 82 PRAM-L ráže 120 mm. Dnes si na ,,paškál" vezmeme 60 mm lehký minomet ANTOS-LR, dělostřeleckou zbraň, která je určena k umlčování pěchoty a ničení palebných prostředků protivníka v okopech nebo úkrytech.

Na rozdíl od minometu vz. 82 PRAM-L je lehký minomet ANTOS téměř o čtvrt století mladší. Začal se vyrábět v roce 2011 a za jeho vývojem stojí státní podnik VOP-026 Šternberk. Zbraň je určena prioritně k umlčování pěchoty a ničení palebných prostředků či postavení nepřítele v úkrytech či okopech. Minomet najde rovněž své využití při ničení pozorovatelen, obranných zátarasů a skladů materiálu nepřítele.

Zbraň se vyznačuje vysokou bojovou účinností. Je malá, skladná s nízkou hmotností, proto je určena zejména pro výsadkové operace. Minomet mohou používat i týmy provádějící v týlu nepřítele speciální operace. Další předností zbraně je pak bezesporu snadná pohyblivost obsluhy v terénu či úkrytech. Minomet rovněž charakterizuje vysoká rychlost a přesnost palby spolu se silným tříštivo-zápalným účinkem min.

Hmotnost minometu s ráží 60,7 mm činí 15,6 kg, jeho minimální dostřel je 120 m, maximální pak 2 900 m. Délka hlavně činí 1 000 mm. Rychlost střelby je 20 ran za minutu. Součásti minometu jsou z velké většiny vyrobeny z pevnostních hliníkových slitin, slitin titanu a plastů.

Minomet poskytuje na svou nízkou váhu a velikost značnou ničivou sílu, která je dána již zmíněným silným tříštivo-zápalným účinkem miny v místě dopadu. Česká armáda, která se přirozeně stala prvním zákazníkem minometu, má v současné době ve svém arzenálu 8 kusů této účinné zbraně.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace