Filipíny nekoupí americké bitevní vrtulníky, turecké řešení je s otazníkem

Filipíny nekoupí americké bitevní vrtulníky, turecké řešení je s otazníkem
Autor: Jesse Paulsboe, Wikimedia Commons|Popisek: AH-64E Apache
16 / 05 / 2020, 14:00

USA nabídly Filipínám v rámci programu FMS (Foreign Military Trades) prodej bitevních vrtulníků AH-1Z Viper a AH-64E Apache. Filipíny nemají na nákup těchto strojů dostatek finančních prostředků a raději vsadí na turecké řešení, uvedl server Defence Blog.

Závěrem dubna schválilo americké ministerstvo zahraničí možný prodej svých útočných vrtulníků AH-1Z Viper a AH-64E Apache. Jako jednu možnost nabídla Filipínám, které chtějí modernizovat svůj vrtulníkový park, prodej 6 bitevních vrtulníků Viper za cenu 450 milionů dolarů, druhou dražší variantu pak představovala nabídka 6 bitevních vrtulníků Apache za 1,5 miliardy dolarů. Oba stroje by pak byly pořízeny s příslušným vybavením.

Nicméně tento týden prohlásil ministr obrany Delfin Lorenzana, že obě varianty představují příliš vysokou finanční položku pro Filipíny. Podle něho mají Filipíny možnost v této době koupit pouze jeden či dva kusy vrtulníku. Podle serveru Defence Blog si i přes tuto americkou nabídku Filipíny již před časem vybraly naopak pořízení 6 kusů tureckého bitevního vrtulníku T129 ATAK. od společnosti Turkish Aerospace Industries (TAI).

Kontrakt ještě nebyl podepsán, komplikuje jej fakt, že společnost TAI se snaží získat exportní licenci od americké vlády na příslušné subsystémy, neboť Washington uvalil na Ankaru sankce kvůli nákupu protivzdušných kompletů S-400.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace