O nových stíhačkách se rozhodne v červenci, řekla dnes ministryně obrany Černochová. Favoritem jsou americké letouny F-35

O nových stíhačkách se rozhodne v červenci, řekla dnes ministryně obrany Černochová. Favoritem jsou americké letouny F-35
Autor: foto: redakce|Popisek: Zleva Aleš Opata, ministryně obrany Jana Černochová, nový náčelník generálního štábu Karel Řehka
30 / 06 / 2022, 18:30

Na pražském Vítkově dnes proběhl slavnostní nástup ke Dni ozbrojených sil, kterého se zúčastnili přední političtí činitelé včetně členů zákonodárných sborů, vlády, samosprávy a další představitelé. Ministryně obrany Jana Černochová na následném tiskovém brífinku otevřela řadu témat, a také jedno z nejdůležitějších - budoucnost nadzvukového letectva. Černochová na dotaz SM, zda je možné očekávat v červenci, kdy bude vláda jednat o této problematice, očekávat pevné rozhodnutí o novém letounu, odpověděla, že ,,rozhodně vám můžu přislíbit, že to bude během měsíce července."

Budoucnost nadzvukového letectva je jedním z nejožehavějších témat. Vzhledem k tomu, že v roce 2027 končí pronájem letounů JAS-39 Gripen, zůstává rozhodnutí, jaký stroj bude nadále chránit český vzdušný prostor, mezi prioritami Fialovy vlády.

V podstatě existují dvě možnosti - buď se vláda rozhodne nakoupit americké letounů F-35, nebo se bude pokračovat ve stávající variantě, tedy s Gripeny, kdy se prodlouží pronájem na další období. Ostatně počet 14 strojů považuje Černochová za nedostatečný, a proto jej chce navýšit na 24.

SM zajímalo, jestli vláda v červenci, kdy bude probírat problematiku budoucnosti nadzvukového letectva, již pevně vláda rozhodne o tom, kterému letounu dá nakonec přednost. ,,Rozhodně vám můžu přislíbit, že to bude během měsíce července," odpověděla ministryně obrany na náš dotaz.

V červenci chce ministryně obrany předložit vojenské doporučení armády, kterým směrem se dále ČR bude ubírat. Černochová chce napřed seznámit své kolegy ve vládě s rozhodnutím a pak k tomu proběhne samostatná tisková konference, kde se dozví také veřejnost a média, jaká varianta nakonec zvítězila.

Ministryně obrany na tiskovém brífinku reagovala také na nabídku švédského velvyslance v Praze Fredrika Jörgensena, podle něhož Švédsko nabídne bezplatný převod nyní používaných letounů Gripen.

Černochová však zmínila, že ČR nedostala oficiálními cestami ze Švédska žádnou konkrétní nabídku, která by se týkala zmíněného bezplatného převodu těchto strojů. ,,V tuto chvíli Česká republika žádnou oficiální nabídku ze Švédska nedostala," podotkla ministryně obrany. Podle ní překračuje švédský velvyslanec svou pravomoc, protože ,,je velvyslanec, ne byznysmen."

Ministryně obrany prohlásila na tiskové konferenci, že výběr nového stíhače bude mít zásadní dopad na budoucí rozpočty, což by ukazovalo spolu s kritikou velvyslance to, že se vláda spíše vyjádří pro americkou variantu, tedy letouny F-35.

 


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace