Autor fotografie: Ukrajinské ministerstvo obrany, CC BY-SA 2.0|Popisek: T-64BM
Jednoznačně „papírově, technologicky a ekonomicky“ nemůže Ukrajina proti Rusku obstát, pokud by došlo ale k totální válce, nasazení všech prostředků včetně zbraní hromadného ničení. Ale to si Rusko zatím nechce dovolit, protože by muselo přiznat nevyhlášenou válku, tedy agresi, a přestat se schovávat za termín „speciální vojenská operace“.
Pokud lze porovnat možnosti a schopnosti obou stran, tak z vesmíru až do ruky vojáka. Rusko má své satelitní prostředky, Ukrajina závisí na tom, co jí kdo poskytne, a to bezplatně nebo prodá, kdy druhá varianta ji dále ekonomicky zatěžuje. IMINT ze satelitních snímků poskytuje velkou škálu informací a detailní rozlišení satelitních prostředků je neuvěřitelné. Rusko též disponuje strategickými prostředky, jako jsou balistické střely odpalované z letadel, ponorek nebo ze země, což Ukrajina nemá. Rusko má početní převahu a zdroje surovin a paliva a ovládlo Černé moře podél pobřeží s Ukrajinou.
V rámci stíhacího a stíhacího/bombardovacího letectva Rusko více modernizovalo, ale poznatky z konfliktů jasně hovoří o tom, že jde o umění pilota a jakou výzbroj letoun nese. Pokud dvouplošník AN-2 dokáže unést jednu supermoderní samonaváděcí raketu, tak zničí i nejmodernější stíhač nebo bombardér.
Kde Ukrajina ztrácí, jsou bitevní nebo víceúčelové vrtulníky. Jak již SM informoval, ruská armáda utrpěla ztráty a velmi rychle upravila taktiku jejich použití, a zdá se, že dost efektivně. K vrtulníkům lze přiřadit i drony, kdy turecké Bayraktary na ukrajinské straně odvádějí dobrou práci, ale mají také ztráty a nejsou pro komparaci k dispozici ověřitelné informace o nasazení dronů a jejich ztrátách na ruské straně.
Pozemní technika je nejviditelnější v bojích. Bohužel mnohdy média nepoužívají správnou terminologii, a všechno, co má pásy, je tank. Takže potom v číslech bylo zničeno x tanků, ale není to pravda. Z fotografií je patrné, že šlo mnohdy o zničený prostředek protivzdušné obrany, transportér/tahač MTLB, výsadkové vozidlo BMD, tedy vše na pásech, ale lehce pancéřované. Nejsou zveřejněny snímky zničené ukrajinské techniky. V obrněné a tankové technice obě strany používají v podstatě identickou techniku, takže pokud exploduje ruský T-72, stejně vybuchne i ukrajinský, protože se jedná o stejnou konstrukci a umístění munice uvnitř věže.
V rámci dělostřelectva používá Ukrajina, jak již bylo na Donbasu, velmi často tažené dělostřelectvo. To vyžaduje tažné vozidlo s obsluhou, připojenou zbraň, muniční vozidlo a po zastavení odpojit zbraň, stabilizovat ji, vypočítat palebné prvky, několikrát vystřelit, kdy již obvykle po druhém výstřelu protivník vypočítává místo odpalu a zahajuje protipalbu, pokud již děla nebyla zjištěna drony nebo jinými prostředky. A pak je nutno složit lafety, připojit dělo k tažnému vozidlu, posbírat veškerý materiál a odjet – dost dlouhý čas, kdy může přiletět salva hlavňového dělostřelectva, minometů nebo raketometů a udeřit na nechráněné obsluhy v autech pod plachtou. Co to způsobí, není asi nutno popisovat.
Balistická ochrana a ruční zbraně jsou na obou stranách identické. Zde se jedná spíše o to, kdo dokáže rychleji a efektivněji nahrazovat ztráty, ať již lidské, nebo materiální. A zde má zřejmě Rusko převahu. Co asi nejvíce Ukrajině chybí, je mobilita především u dělostřelectva, minometů a raketometů, schopnosti REB (EW), tedy radioelektronického boje a zpravodajské informace ze všech možných systémů, jako jsou IMINT, SIGINT, ELINT atd.
Pokud by západ chtěl a měl podpořit Ukrajinu, musí se jednat o moderní systémy, mobilní prostředky, ale kompatibilní se současnou ukrajinskou výzbrojí a nevyžadující dlouhý čas na přeškolení nebo změnu logistiky. A u logistiky platí, že dodání zbraňového systému musí být jednoznačně zabezpečeno výcvikem, municí a náhradními díly.
Jsou zbraňové systémy, které se nikdy zatím v boji nesetkaly, takže lze obtížně porovnávat lepší a horší, taktika taková nebo jiná. U letounů může dojít k boji za horizont, ale zde hraje roli střela a informace, nebo tzv. dogfight, kdy je důležitá schopnost letounu a pilota. Při odpalu střely za horizont, tedy mimo přímou viditelnost, a schopnost lokalizovat a zničit cíl, jsou si například F-35 a Su-57 rovné, při souboji na krátkou vzdálenost je to otázka, jaké střely jsou ve výzbroji, jaká protiopatření a zda je zde i palubní kanon. U dělostřelectva např. střela EXCALIBUR dostřelem a přesností převyšuje jinou munici, ale není určena k salvové palbě.
V moderním boji je zásadní informace a mobilita. A cokoliv toto ukrajinské armádě poskytne, je benefit. Tažené dělo to asi není. Na druhé straně právě díky moderním zbraňovým prostředkům, které stále proudí na Ukrajinu, se napadená země zatím úspěšně brání ruské agresi a v mnoha případech již přechází do protiútoku. Je tedy klíčové je na Ukrajinu dodávat dál a v potřebném množství, protože jinak se země neubrání. Vladimir Putin nepočítal s tím, že moderní západní technologie si právě v čase války najdou cestu na Ukrajinu, a přece se tak stalo a západ v tomto směru podcenil. To mu následně značně zkomplikovalo ,,speciální vojenskou operaci", která netrvá pár dní či týdnů, jak původně předpokládal, ale již tři měsíce.
Zdroj: military.com