Raketové systémy HIMARS na Filipíny? Manila a Washington jednají o jejich možném nákupu

Raketové systémy HIMARS na Filipíny? Manila a Washington jednají o jejich možném nákupu
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: raketomet HIMARS
16 / 06 / 2020, 14:00

USA a Filipíny diskutují o možném nákupu raketových systému HIMARS, které by mohly být účinnou ,,odpovědí" Manily na čínskou rozpínavost v Jihočínském moři.

USA a Filipíny jednají o možném pořízení raketových systému HIMARS, které by mohly představovat ,,hráz" čínské rozpínavosti v Jihočínském moři, uvedl list South China Morning Post s odvoláním na regionální bezpečnostní experty.

List South China Morning Post informoval o jednání mezi Washingtonem a Manilou o možném nákupu raketových systémů HIMARS ve snaze odradit čínskou militarizaci umělých ostrovů v ,,horkém" Jihočínském moři. Někteří vojenští experti soudí, že pokud by byl HIMARS vysazen, jeho rakety by byly schopné zasáhnout čínské umělé ostrovy v oblasti Spratlyho ostrovů, na něž si kromě Číny činí nárok dalších pět států včetně Filipín.

Je to možná překvapení už proto, jak se filipínský prezident Rodrigo Duterte v minulosti poměrně ostře vymezoval proti USA. V únoru tohoto roku Duterte vypověděl dohodu o americké přítomnosti na Filipínách s tím, že země bude spoléhat na vlastní obranu a přítomnost amerických vojáků činí z Filipín potenciální cíl útoku. Nicméně vzhledem k tomu, že jsou Filipíny také zaangažovány ve sporném teritoriu, jde tak spíše o pragmatické jednání mezi oběma stranami.

Možnou dohodu na dodávce raketových systémů HIMARS však podle listu South China Morning Post komplikuje fakt, že pro Manilu jsou příliš drahé. Šance na pořízení těchto systémů tak není za stávajících podmínek příliš velká. Na druhé straně jednání o možných dodávkách raketometů zůstávájí otevřená do budoucna, protože USA a Filipíny spojuje protičínská ,,karta" zvláště ohledně Jihočínského moře.

Polsko si už raketové systémy HIMARS objednalo

Zatímco Filipíny s USA hovoří spíše o možných dodávkách účinného rakeometu HIMARS na teoretické rovině, Polsko již minulý rok podepsalo dohodu na dodávku těchto systémů. Celkem vyjde nákup raketometů na 414 milionů dolarů. ,,Potřebujeme mít silnou, moderní armádu," prohlásil tehdy k nákupu raketometů polský předseda vlády Mateusz Morawiecki s tím, že tyto i další moderní zbraně Polsko v budoucnu bude potřebovat.

 

Zdroj: South China Morning Post

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace