Rusové chtějí u Avdijivky splnit plán čtvrté pětiletky za pár dní. Zatím se nedaří

Rusové chtějí u Avdijivky splnit plán čtvrté pětiletky za pár dní. Zatím se nedaří
Autor fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Public domain|Popisek: Válka na Ukrajině
24 / 10 / 2023, 14:30

Kreml v prostoru východoukrajinského města zahájil další ofenzivu. Doposud zřejmě neúspěšnou a za cenu velkých ztrát, je to již počtvrté, co se o město bojuje.

O město se bojovalo již v roce 2014. Separatisté ho nejdříve obsadili a následně Avdijivku získala ukrajinská armáda zpět. Boje opět vypukly v roce 2017 a v únoru 2023 mu hrozilo obklíčení ze strany ruské armády. V té době ve městě, v jehož blízkosti se nachází jedna z největších koksoven v Evropě, žilo 2 500 obyvatel ze třiceti tisíc původních. Volodymyr Zelenskyj uvedl, že situace v Avdijivce je mimořádně těžká a pozice ukrajinské armády jsou nadále drženy. 

Podle agentury Reuters generální štáb ukrajinských ozbrojených sil tvrdí, že jeho jednotky odrazily téměř 20 ruských útoků v okolí města. To už leží zcela v troskách stejně jako okolní vesnice. Vitalij Barabaš, starosta v Avdijivce, řekl pro Irish Times: "Přestřelky zuří nepřetržitě. Nepřítel se snaží vrhat do útoku velké množství obrněnců a vojáků. Jejich ztráty jsou šílené, ale to je vůbec nezastaví, stále začínají nové útoky.

"Logistika je velmi obtížná. Dvaadvacet kilometrů silnic do města je pod neustálou palbou, ve dne i v noci. Velmi to komplikuje evakuaci a přivážení humanitární pomoci. Veškerá logistika vede po jedné cestě. Samozřejmě, že se to nepřítel snaží přerušit," dodal Barabash. Je zcela jasné, že ruský útok je součástí strategie, jak zastavit ukrajinské průniky na jižní frontě v okolí Chersonu a řeky Dněpr. 

V prostoru levého břehu Dněpru podle posledních zpráv rozšiřují Ukrajinci své předmostí. Kreml si s těmito útoky zjevně neví rady a nedaří se mu do oblasti přesunout dostatečné množství sil, jež by ukrajinský útok zastavily. Podle všech zpráv utrpěli Rusové velké ztráty, nutno podotknout, že počet videí se zničenou ruskou technikou se značně zvýšil. Občas se jedná o velmi tristní muzejní kusy. 

BTR-50

Jestliže je Rusko schopno nasazovat obojživelné transportéry BTR-50 z padesátých let a třeba i BTR-60 nebo 70 , které nejsou o mnoho lepší, svědčí to o mnohém. Tato vozidla nejsou schopna odolat ukrajinské palbě z moderních západních zbraní. Nemají žádnou ochranu proti dronům a osádka s výsadkem jede prakticky v krabičce od sirek. Totéž se týká zastaralých T-64, které se také objevily na ukrajinských videích. 

Z jedné strany je evidentní, že Kreml má zdrojů i nadále dost, pokud si může dovolit další rozsáhlé ztráty. Z druhé strany neschopnost Moskvy zastavit pomalý průnik Kyjeva na jihu je velkým otazníkem. U Avdijivky zcela zjevně opět hraje zásadní roli dělostřelectvo. Ale celkově je stále více jasné, že udělat zásadní průlom zatím není schopná ani jedna strana. I přes veškeré předpoklady se Rusové brání konsolidovaně a dokonce i zvládnou rozsáhlý protiútok. Otázka zní, zda válka nesměřuje k zamrzlému konfliktu.  

 

Zdroj: Reuters, autorský komentář Jaroslava Červenky

Tagy článku