Společnost Inflatech, světový výrobce hi-tech klamných cílů, poprvé vystavovala na veletrhu IDET

Společnost Inflatech, světový výrobce hi-tech klamných cílů, poprvé vystavovala na veletrhu IDET
Autor fotografie: Daniel Potocký|Popisek: Nafukovací atrapa
27 / 05 / 2023, 09:00

Veletrh IDET 2023, který se konal ve dnech 24. až 26. května, zažil mimo jiné i výstavní premiéru sofistikovaných hi-tech nafukovacích klamných cílů, které bylo možné vidět na stánku jejich výrobce, české firmy Inflatech, i v expozici Armády České republiky. Tyto speciální prostředky určené pro výcvik i klamání průzkumných a zaměřovacích systémů protivníka v boji představují světovou špičku ve své kategorii.

Společnost Inflatech se zabývá výzkumem a vývojem v oblasti vojenských klamných cílů i jejich výrobou pro různé zákazníky. Jsou určeny pro taktické bojové i výcvikové nasazení, včetně elektronického boje, přičemž firma je vyrábí v různých podobách, velikostech a provedeních. Pro moderní průzkumné, pozorovací i zaměřovací systémy tyto klamné cíle představují věrohodné kopie těžké techniky, jako jsou tanky, bojová vozidla, letadla či samohybné raketové komplety.

Jejich podobnost s reálnými předlohami mohli porovnat i návštěvníci expozice Armády České republiky na letošním veletrhu IDET. Firma Inflatech v armádní expozici vystavovala klamné cíle v podobě tanku Leopard 2A4 a vozidla elektronického boje Starkom na podvozku Tatra Force 8x8. „Tyto klamné cíle stály v blízkosti reálných strojů a demonstrovaly rozměrové i tvarové podobnosti a detaily, které jsou schopny účinně mást optoelektronické systémy potenciálních protivníků. Přímo na stánku naší firmy taktéž v pavilonu P jsme vystavovali další klamný cíl představující zmenšenou maketu tanku Leopard 2,“ vysvětlil Vojtěch Fresser, jednatel společnosti Inflatech.

Inflatech je jeden z mála světových výrobců, který vyrábí nafukovací klamné cíle schopné nejen opticky a rozměrově napodobovat reálné stroje. Naše klamné cíle dokáží simulovat činnost skutečných vozidel a bojových prostředků v několika směrech, například v oblasti vyzařování tepelné stopy nebo napodobování radarového obrazu atd. Mohou tak mást i nejvyspělejší senzory moderních bojových letounů, vrtulníků či dronů nebo dalších zbraňových systémů protivníka. Jsou tak schopny odvádět pozornost od skutečné techniky, tím ji chránit, a to včetně jejích obsluh, které jsou pro každou armádu tím nejcennějším,“ dodal Vojtěch Fresser. Při výcviku pak klamné cíle šetří finanční prostředky, jež jsou spojené s provozem reálných vozidel (palivo, transport po veřejných komunikacích, údržba, servisní zabezpečení atd.).

Klamné cíle jsou také navíc velmi lehké, skladné a snadno přepravitelné. Například na IDETu vystavená napodobenina tanku Leopard 2A4 váží jen 44 kg, čas potřebný pro rozložení a instalaci tohoto klamného cíle ve dvou lidech je 10 minut, stejnou dobu zabere i jeho složení. Přes svou nízkou váhu po nafouknutí odolá větru do rychlosti 20 m/s. Pro provoz se používá malý spalovací motor o objemu 150 cm3. Rozměrová věrohodnost i vyvedení detailů na povrchu cíle jsou na takové úrovni, že pro pozemní systémy či vzdušné průzkumné drony malé a střední kategorie je klamný cíl od reálného stroje nerozeznatelný již na vzdálenost 1,5 km.

 

O Inflatech

Základem společnosti Inflatech sídlící v Děčíně je tým návrhářů, technologů a konstruktérů s téměř dvacetiletou zkušeností v oblasti tvorby nafukovacích výrobků nejrůznějších druhů. Vývoji a výrobě vojenských klamných cílů se firma věnuje více než 10 let, zákazníkům díky tomu může dodávat hi-tech produkty, které jiní výrobci nenabízejí. Mají využití jak při výcviku, tak i v reálných bojových podmínkách, kdy efektivně klamou a rozptylují síly a sofistikované prostředky protivníka včetně inteligentních zbraní. Produkty firmy jsou reálně nasazovány na současných digitalizovaných bojištích, kde se ukázaly jako nezbytným vybavením při vedení taktických operací proti nejvyspělejším technologickými systémům protivníka.Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.