Ukrajina v ,,západním objetí". USA nabízí letouny F-16

Ukrajina v ,,západním objetí&quote;. USA nabízí letouny F-16
Autor fotografie: Airwolfhound, flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: F-16
18 / 06 / 2021, 13:00

Americká společnost Lockheed Martin učinila nabídku Ukrajině na možnou dodávku víceúčelových letounů F-16 Block 70/72. Již dříve se však přihlásil francouzský Dassault s nabídkou svých strojů Rafale.

Americký letecký výrobce Lockheed Martin nabídl Ukrajině své letouny F-16 ve verzi Block 70/72 jako náhradu za MiG-29 a Su-27, informoval server Defence Blog. Ukrajina hledá v rámci programu Vize letectva 2035 nejvhodnější náhradu za stárnoucí stíhací flotilu. dy eur a chce si pořídit až 42 strojů. V prvním kroku by se jednalo o akvizici 6-12 stíhačů mezi roky 2023-2025, následně by si Ukrajina pořídila dalších 30 strojů mezi lety 2025-2030. Součástí programu Vize letectva 2035 je nákup stíhače 4., respektive 4,5 generace.

Podle prohlášení Lockheedu může výrobce nabídnout Ukrajině buď nové stíhače, nebo případně použité stroje, záleželo by na konkrétním zájmu, respektive požadavku Ukrajiny. Letouny F-16 Block 70/72 si už vybralo 5 států, mezi nimi také sousední Slovensko, které učinilo v roce 2018 objednávku na 14 strojů za 1,6 miliardy eur, přičemž stíhače mají být dodány do roku 2023.

Využije tedy Ukrajina konkrétní americkou nabídku? To není zdaleka jisté, protože na stole je více možností a Ukrajina musí brát v potaz v prvé řadě finanční náročnost s ohledem na nepříznivý stav své ekonomiky. Už předtím se ,,přihlásili" o slovo Francouzi (SM informoval) a nabízí Ukrajině své osvědčené stíhače Rafale jako náhradu za dýchavičné sovětské stroje. Moderní stíhače západní provenience by sloužily jako odstrašujcíí prostředek především proti Rusku, vysloužilé stroje Su-27 a MiG-29 takovou roli už zastat nemohou.

Ukrajinské investiční a modernizační ambice jsou jistě velmi vysoké, jak již bylo řečeno, nepotkávají se však s domácí ekonomickou situací, pokud by se Ukrajina nechtěla enormě zadlužit, a tím pádem se stát zcela závislá na dodavateli zbraní i financí. Rafale je jistě zajímavým artiklem, poslední slovo však neřekli ani Švédové s letounem Gripen a jako poslední trumf v rukávu stále USA může držet kromě letounů F-16 nabídku na F/A-18E/F Super Hornet. Úvahy o F-35 lze evidentně odsunout do říše snů.

USA nabízí poslední dobou kontrakty formou balíčků, napříkad letouny, náhradní motory a k tomu např. několik vrtulníků. Zní to laskavě, ale ta dražší položka, tedy munice a life-time servis tam příliš zohledněn není. Nic není zadarmo. A jak již dávno řekl Bundeswehr: ,,Neměli jsme dražší zbraně než ty od Američanů zadarmo..."

S nástupem Volodymyra Zelenského do prezidentského úřadu se Ukrajina dostává intenzivněji do ,,západního hledáčku" a zainteresované státy jako USA a Francie i další se chtějí přirozeně chopit příležitosti, protože se jim otevřel nový trh. Je to logický důsledek změny politického kurzu této země od doby, kdy Zelenskyj zvítězil v roce 2019 v prezidentských volbách a chce zachovat prozápadní orientaci země.

I když si Ukrajina nakonec letouny F-16 nevybere, dá přednost jinému ,,západnímu" řešení, což jednak významně zmodernizuje její stíhací flotilu, a jednak zemi může nasměrovat k potenciálnímu vstupu do NATO, k němuž je však ještě cesta dlouhá.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

-->