Výrobu BVP Puma koronavirus v Německu nepřerušil - strategické podniky pokračují v práci

Výrobu BVP Puma koronavirus v Německu nepřerušil - strategické podniky pokračují v práci
Autor fotografie: PSM|Popisek: BVP Puma
24 / 04 / 2020, 09:00

Zatímco automobilky jako Volkswagen v Bauntalu nebo Mercedes-Benz v Kasselu raději své provozy v současné situaci uzavřely, pokračují strategické podniky v Německu ve své práci, mezi nimi také Krauss-Maffei Wegmann (KMW) v Mnichově i v Kasselu, kde vyrábí mj. pásová obrněná vozidla PUMA pro Bundeswehr. Vozidlo, které v důsledku změny požadavků za pochodu vypadlo z dnes zpochybněného tendru, jehož vítěz má nahradit česká BVP-2, si připomeňme ve videu z jeho prezentace na NATO Days 2019.

V Kasselu pracuje ve třech závodech KMW asi 1500 lidí ve dvousměnném provozu a obě směny jsou v rámci současných opatření od sebe přísně oddělené. Podobně jako u nás se i v Německu potýkají s nedostatkem ochranných pomůcek, který kompenzují pravidla pro udržování vzájemné vzdálenosti a nahrazení jednání a porad konferenčními hovory, jak je dnes obvyklé ve všech zemích. Zaměstnanci z rizikovějších skupin obyvatelstva pracují z domova.

Současně se společnost zatím nedostala do složité situace výpadky subdodávek - dodavatelské řetězce fungují: "Náš dodavatelský řetězec nepřesahuje Evropu. Zatím jsme neměli žádné velké problémy,“ vysvětlil pro HNA mluvčí společnosti Kurt Braatz.

Kromě věží pro hlavní bitevní tank Leopard 2 staví KMW v Kasselu také těžké samohybné obrněné houfnice PzH 2000, kolová průzkumná obrněná vozidla Fennek, protiletadlové tanky Gepard a pásová bojová vozidla pěchoty Puma.

Vozidlo Puma vzbudilo v České republice pozornost. Zprvu svými kvalitami, když například při palebných zkouškách ve Vyškově dosáhlo v roce 2017 nejlepších výsledků ze všech čtyř tehdejších uchazečů. Oproti konkurenci se může pochlubit především mimořádnou odolností a ochranou osádky. A podruhé pak na jaře loňského roku, kdy byly zveřejněny upřesněné požadavky na nová česká BVP - a armáda vysvětlovala, že nově v žádném případě neakceptuje bezosádkové věže.

Přesto byla Puma znovu prezentována veřejnosti na Dnech NATO 2019 v Ostravě. Při té příležitosti jsme s Jaroslavem Macoškem, velitelem mechanizovaného družstva Aktivních záloh AČR, natočili krátké video:

Tagy článku