20. května 1506 zemřel Kryštof Kolumbus

20. května 1506 zemřel Kryštof Kolumbus
Popisek: Ilustrační obrázek
20 / 05 / 2017, 05:30

Dne 20. května 1506 zemřel italský cestovatel Kryštof Kolumbus ve španělském Valladolidu. Kolumbus byl první Evropan, který prozkoumat Ameriku od dob, kdy Vikingové zřídili své kolonie v Grónsku a na Newfoundlandu v 10. století. Je ale možné, že břehů Ameriky dosáhli už před Vikingy i Egypťané nebo Féničané.

Objevil to, co považoval za Západní Indii, tedy Jižní a Střední Ameriku, ale zemřel jako zklamaný člověk, který se cítil podvedený svým patronem, španělským králem Ferdinandem.

Pomník Kolumba

Kolumbus se narodil v Janově roku 1451. O jeho mládí je známo poměrně málo, ale mořem byl fascinován od útlého věku, pracoval jako námořník a obchodník na lodích plavících se Středomořím. Stal se posedlým možností nalezení západní cesty do Číny i vzhledem k tomu, že Osmanská říše blokovala Egypt a Rudé moře. Pro svou myšlenku se snažil nejprve získat portugalského krále Jana II. Portugalského, ale jeho poradci Kolumbovy myšlenky zamítli. Díky shodě pozitivních událostí (dobytí Granady) se mu povedlo přemluvit královnu Španělska Isabelu a 3. srpna 1492 mohl Kolumbus vyplout se třemi karavelami pojmenovanými Santa Maria, Pinta a Nina na svou velkou cestu.

12. října se Kolumbova flotila vylodila na ostrově Guanahaní (dnešní Bahamy) a ostrov Španělé pojmenovali San Salvador. Když po přeplutí Atlantiku Kolumbus prohlásil bahamský ostrov za majetek Isabely a Ferdinanda, španělských panovníků, věřil, že dosáhnul východního pobřeží Asie a nalezl tak bájnou západní cestu do Indie a Číny. Když míjel Kubu, považoval ji za cípek Číny a Hispaňolu, na které přistál v prosinci zase za Japonsko. Založil zde první malou kolonii v Novém světě.

Druhá výprava do Západní Indie začala velkolepě. 17 lodí s více než 1 500 kolonisty se vydalo přes Atlantik v září 1493 a bylo prozkoumáno mnoho ostrovů v Karibikum Jamajka nebo Puerto Rico. Náklady ale převýšily výnosy a tak byla naplánována třetí výprava. Šest lodí dorazilo na své cestě až do Venezuely a španělská vlajka zavlála i v Jižní Americe. Když uviděl Kolumbus ústí gigantické řeky Orinoko, snad poprvé si uvědomil, že narazil na jiný kontinent. Ale jako hluboce věřící člověk se rozhodl, že se jedná o vnější oblast okolo rajské zahrady.

Návrat na Hispaňolu byl spojen s velkou brutalitou proti místním Indiánům z kmene Tajínů a Kolumba nenáviděli jak Španělé, tak Indiáni. Do Španělska se vrátil Kolumbus v řetězech, do kterých ho nechal vsadit španělský hlavní soudce Francisco de Bobadilla. Ten na ostrov dorazil na přímé přání španělských panovníků vyšetřovat situaci na ostrově.

Po návratu byl ihned propuštěn a Ferdinand s Isabelou slíbili financovat ještě jednu výpravu pod jeho vedením, kdy měl Kolumbus hledat rajskou zahradu a poklady ukryté v oblastech obklopující tento pozemský ráj.  Roku 1502 vyrazil Kolumbus naposledy na kontinent který objevil, ale nehledal bájnou zemi, nýbrž průliv skrze Střední Ameriku a zlato. Jeho loď nebyla schopná díky své kondici se vrátit na Hispaňolu, a tak Kolumbus strávil jeden rok na Jamajce, než dorazila záchranná loď.

Návrat do Španělska v listopadu 1504 byl pro Kolumba tragický. jeho hlavní patronka, královna Isabela, zemřela necelé tři týdny po jeho návratu, a Kolumbus se již nikdy ke dvoru před krále Ferdinanda nedostal.

Cítil se zneuznaný a tak i 20. května 1506 zemřel, aniž by si uvědomil obrovský rozsah svého úspěchu. Objevil pro Evropu Nový svět, jehož bohatství udělalo pro celé příští století Španělsko nejbohatším a nejmocnějším národem na Zemi.

Zdroj: History.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace