Nacistické Panthery likvidovaly sovětské tanky po stovkách

Nacistické Panthery likvidovaly sovětské tanky po stovkách
Autor: Von Bundesarchiv, Bild 183-H26258 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de|Popisek: Tanky Panther
16 / 03 / 2020, 14:00

Panther byl jedním z nejrychlejších německých tanků, lehce manipulovatelný a jeho dělo bylo neobyčejně přesné, o čemž se přesvědčilo mnoho protivníků jak na Západní, tak na Východní frontě.

Byl vyráběn v letech 1942-1945, jako reakce na sovětský tank T-34/76. Překonával jej jak silou pancíře, tak zejména výkonností a přesností děla 7,5 cm KwK 42 L/70. Panther se řadí mezi nejlepší střední tanky 2. světové války.

Divize SS Das Reich v září 1943 během dvou dnů zničila za pomoci Pantherů 40 sovětských tanků T-34 a KV-1. Tankový pluk Bäke v několikadenním boji s dvěma sovětskými tankovými prapory zničil 267 tanků, při ztrátě jednoho tanku Tiger a 4 Pantherů!

Na západní frontě byla nadřazenost Pantherů ještě výraznější. Po válce je určitou dobu používalo Československo, Maďarsko i Francie.

T-44-122 a Panther

5 faktů o tancích Panther:

Více než 6000 Pantherů postavili Němci, ale je více než překvapivé, že 9 také postavila britská armáda v letech 1945-1946.

Úplný název byl Panzerkampfwagen V Panther a inventarizační označení munice měl Sd.Kfz. 171. 27. února 1944 Hitler překvapivě nařídil, že římská číslice "V" musí být odstraněna z označení.

Tank byl navržený tak, aby vážil 30 tun, ale Hitler požadoval dodatečné pancéřování a těžší zbraň, čímž váha ,,skočila" téměř na 50 tun.

Pozdější modely měly maximální rychlost 46 km/h, což je víc než například americký Sherman nebo legendární německý Tiger.

Existovaly tři hlavní verze Panthera, verze D, A a G, každá nová verze zahrnovala významné zlepšení. Například byl ,,přidán" dělostřelecký pozorovatel, nové využití nebo vznikla i velitelská verze tanku.

Autor textu: Samuel Poništ
Autor videa: G_J_Rasputin

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace