Kdo je odpovědný za největší uprchlickou krizi v Evropě? Cui bono?

Kdo je odpovědný za největší uprchlickou krizi v Evropě? Cui bono?
Popisek: Ilustrační foto
07 / 11 / 2015, 08:45

Na Českou republiku, českého prezidenta a odpůrce imigrantů se stále častěji snáší tvrdá kritika z multikulturních západních zemí, od mezinárodních organizací. Naposledy si kopl do Miloše Zemana a Václava Klause vysoký komisař OSN pro lidská práva muslim Zajd Raad Husajn. A nedávno předtím vlivná Organizace islámské spolupráce (OIC).

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vydal tiskovou zprávu, ve které jeho šéf Zajd Raad Husajn obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv přistěhovalců a uprchlíků včetně dětí. Vyjádřil také znepokojení nad "xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků" prezidenta Miloše Zemana. (Zdroj: denik.cz)

Husajn svůj názor zdůvodnil tvrzením, že je běžné, že české úřady zadržují přistěhovalce po dobu 40 až 90 dnů a podrobují je osobním prohlídkám, aby jim vzaly peníze na zaplacení nákladů na pobyt v zařízeních pro cizince. Je rovněž znepokojen životními podmínkami, v nichž běženci v těchto zařízeních žijí. Komisař velmi stručně vyjádřil rovněž znepokojení nejen nad Zemanovými výroky, ale i nad veřejnou peticí proti imigraci, kterou inicioval bývalý prezident Václav Klaus. Kompletní dokument je v neoficiálním překladu ČTK zde.

Aby vysoký komisař OSN podpořil svoje tvrzení, odvolal se na stanovisko českého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který podmínky v zadržovacích zařízeních, zejména v Bělé -Jezové, označil za "horší než vězení". Jeho dalším „pádným“ argumentem je zpráva české ombudsmanky Anny Šabatové z 13. října, v níž hovořila o rodičích, s nimiž se zacházelo ponižujícím způsobem před zraky jejich dětí, které jsou traumatizovány stálou přítomností těžce ozbrojeného personálu. V době její návštěvy bylo zadržováno v Bělé-Jezové 100 dětí.

Letos v červnu Organizace islámské spolupráce (OIC) ve své zprávě za období od května 2014 do dubna 2015 připomněla slova českého prezidenta po loňském útoku v bruselském židovském muzeu. Zeman tehdy násilí, které stálo několik životů, odsoudil jako "odporný atentát". OIS ve zprávě vyjadřuje politování, že podobné hanlivé výroky o islámu nepřicházejí jen od řadových občanů, ale i od prominentů. Z nich zmiňuje především českého prezidenta a připomíná, že v minulosti srovnával muslimy a antisemitismus a rasismus nacistů. "Generální tajemník (OIS) prohlásil, že takovéto výroky ukazují nejen na nedostatek znalostí a špatné pochopení islámu ze strany prezidenta Zemana," konstatuje zpráva. (Zdroj: novinky.cz)

Shoda náhod?

Pouze shodou náhod došlo k největší imigrační krizi od druhé světové války v době, kdy se šéfem OHCHR stal diplomat z muslimského a arabského světa. A pouze náhodou se od roku 2005 zvyšuje vliv Organizace islámské spolupráce (Organisation of Islamic Cooperation,OIC) - největší mezinárodní organizaci mimo OSN. Právě ta totiž prosadila rezoluci UNHRC 2005/3 z dubna 2005 o diskriminaci muslimů a urážce islámu a v březnu 2011 další rezoluci 16/18 UNHRC „O boji proti netoleranci (...) podněcování k násilí proti osobám na základě náboženství.

Kritizujete islám a muslimy? Potom pozor, porušujete rezoluci Rady pro lidská práva OSN

Historicky první muslim šéfem Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva

Husajn zastává pozici šéfa OHCHR od 1. září 2014, kdy nahradil Jihoafričanku Navi Pillayová. Ve svém proslovu k účastníkům Valného shromáždění řekl, že se cítí nominací poctěn a zdůraznil, že je prvním vysokým komisařem pocházejícím z muslimského a arabského světa. Husajn je jordánský princ, bývalý velvyslanec v OSN, USA a Mexiku. Podle médií má tento jordánský diplomat velké zkušenosti s budováním míru a v oblasti mezinárodní justice. Hrál rozhodující roli v Mezinárodním trestním soudu.  Patří k syrsko-iráckému královskému dvoru, do dynastie Hášimovců, což je současný vládnoucí rod v Jordánsku (od 1921). Zdroj: en.wikipedia.org

Nejprve vládli v Hidžázu (1916–1925), odkud byli vytlačeni panovníky z dynastie Saúdů. Vládli také v Iráku (v letech 1921–1958) a krátce i v Sýrii (1920). Hášimovci se považují za potomky legendárního proroka Mohameda, přičemž jsou patrně nejznámějším muslimským rodem, který to o sobě prohlašuje a zřejmě oprávněně. Tuto tezi stavějí na tom, že jsou potomky Hasana ibn Alího syna Fátimy (Mohamedovy dcery) a jejího manžela Alího. Současný jordánský král Abdalláh II. je údajně ve 43. generaci přímým potomkem proroka Mohameda.

Zajd Raad Husajn (Zeid Ra ada Zeid Al-Hussein) se narodil v roce 1964 v jordánském Ammánu. Jeho otec je jordánský princ a matkou rodilá Švédka Margaretha Inga Elisabeth Lind. Studoval v Anglii a v USA, absolvoval americkou univerzitu, i univerzitu v Cambridge, kde získal v roce 1993 doktorát. Od roku 1994 do roku 1996 sloužil jako důstojník v mírových silách OSN (UNPROFOR) v bývalé Jugoslávii. V červenci 2000 se oženil se Sarah Butler, která se narodila v roce 1972 v americkém Houstonu a absolvovala texaskou univerzitu v oboru mezinárodních vztahů. Pracovala rovněž pro OSN v New Yorku a pro UNICEF. Jejím otcem je Dr. Godfrey Butler, britský geolog (PhD) a poradce mezinárodních ropných společností (Zdroj: Wikipedia

Organizace islámské spolupráce

OIC je mezinárodní organizace sestávající z 57 členských zemí. Její snahou je být kolektivním hlasem islámského světa (Umma), chránit zájmy muslimů a zajistit jejich rozvoj. Jedná se o největší mezinárodní organizaci mimo Organizaci spojených národů.

Australská religionistka Elizabeth Kendalová upozornila již v roce 2012, že vlna arabských protestů je plánovaným krokem OIC. Cílem této vlny násilí je podpořit implementaci rezoluce 16/18 Rady pro lidská práva OSN, která kriminalizuje urážku islámu, ale nezmiňuje svobodu projevu, ani zákaz násilných konverzí, nebo svobodnou volbu náboženství. Nezmiňuje ani situaci, kdy je kritika náboženství oprávněná a pravdivá. Cílem této kampaně je povýšit islám do pozice celosvětově privilegovaného náboženství a kriminalizovat jeho kritiky. Informaci zveřejnil již 29. 9. 2012 server Neviditelný pes.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.