Poslanci zřídí komisi k okolnostem reorganizace policie

Poslanci zřídí komisi k okolnostem reorganizace policie
Autor fotografie: Jan Polák/This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license|Popisek: Budova Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve Sněmovní ulici v Praze.
29 / 06 / 2016, 07:45

Poslanci si v úterý večer odhlasovali vznik sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policejních útvarů. Pro hlasovalo 132 zákonodárců, proti jeden. Komise bude mít sedm členů - z každého poslaneckého klubu bude jeden zástupce.

Praha 29. června (ČTK) - Návrh na zřízení komise iniciovalo 74 poslanců. Komise by se mohla zabývat různými podezřeními a pochybami souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i olomouckého vrchního státního zastupitelství ohledně reorganizace.

Návrh na její vznik zařadila z podnětu vedení dolní komory do dnešního programu nynější schůze. Dolní komora naopak nerozhodovala o návrhu předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, aby plénum ve středu vyslechlo ke změnám v policii policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Byl označen jako nehlasovatelný. 

Chovanec vs. Babiš: 1:0. Babiš má do politika daleko

Končící ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, Jiří Komárek z ostravské pobočky útvaru a Ištvan měli sdělit svůj pohled na motivy policejní reorganizace členům sněmovního bezpečnostního výboru minulý týden. Zasedání ale zkrachovalo, když nebyl schválen jeho program. Faltýnek v podstatě chtěl přenést slyšení na plénum. Jeho původní návrh ale neobsahoval žádná jména a jak upozorňovali někteří poslanci, mohl by vystoupit prakticky kdokoli z útvaru. Faltýnek už v souvislosti s ukončením rozpravy nedostal prostor svůj návrh příslušně upravit.

Proti slyšení policistů a státního zástupce se v debatě postavili předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Podle Stanjury Faltýnek vlastně navrhl, aby vyšetřovací komisi tvořili všichni poslanci. Suplovat práci komise na plénu nemá žádný smysl, soudí Stanjura. Kalousek řekl, že by před Sněmovnu předstoupili sice významní, ale "subalterní funkcionáři", což se podle něho ještě nestalo.

Reorganizace policie vyvolala v uplynulých týdnech ostrý spor mezi koaličními ČSSD a hnutím ANO. Pochyby o změnách, kvůli nimž odchází Šlachta z čela ÚOOZ s červnem do civilu, vyjádřili i někteří státní zástupci. Někteří policisté ÚOOZ tvrdí, že účelem plánu je poškodit činnost útvaru.

Reorganizaci podepsal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) navzdory protestům hnutí ANO, které hovořilo o porušení koaliční smlouvy a hrozilo jejím vypovězením. Její start byl odložen o měsíc na začátek srpna.

Pozornost nedávno vzbudil Komárkův výrok o tom, že Tuhý je podezřelý z "brutálního" úniku informací z vyšetřování. Tuhý kvůli tomu podal trestní oznámení.

Tagy článku