Kauza Rakušanova telefonu. Ví ministr vůbec, co je špionážní software Pegasus?

Kauza Rakušanova telefonu. Ví ministr vůbec, co je špionážní software Pegasus?
Autor fotografie: Pixabay
05 / 10 / 2023, 11:00

KOMENTÁŘ: Kauza kolem ministra vnitra Víta Rakušana a jeho telefonu se šifrovanou komunikací vzbudila zájem několika málo novinářů. Po ministrových vyjádřeních zůstalo víc nejasností než nezpochybnitelných vysvětlení. Politici by se ale měli zamyslet nad větším nebezpečím a vyřešit problém, který se jmenuje Pegasus - špionážní software, kterému jsme se již podrobně věnovali. Podle vyšetřovací komise Evropského parlamentu jsou totiž právě politici nejpravděpodobnějším cílem jeho použití. A pro jeho legální nasazení nesplňuje Česká republika stanovené podmínky.

Je až s podivem, jak rychle některé kauzy naberou jiný směr nebo úplně zmizí ze zájmu novinářů a komentátorů. A také politiků. Nedávno to byl případ speciálního šifrovaného telefonu ministra vnitra Rakušana. Řada novinářů celou kauzu přešla bez jakéhokoliv zájmu. Někteří novináři, spolu s politiky zejména vládních stran, docela úspěšně vnesli do diskuse zavádějící informace, a případ tak bagatelizovali. Například tvrzením, že používání šifrovacích aplikací typu Signal nebo WhatsApp je totožné.

Není to totožné a rozdíl je dost velký. Při použití standardních komunikačních aplikací, které provoz šifrují, používáte pořád svůj telefon. Nijak se neskrýváte, jen používáte trochu bezpečnější komunikaci. Aplikace jste si pořídili zdarma a náklady na provoz jsou nulové. Jste oficiálně zavedeni v seznamu uživatelů těchto aplikací a nijak neutajujete, že prostřednictvím svého vlastního mobilního telefonu a příslušné aplikace komunikujete.

Se speciálním šifrovacím telefonem je to jinak. Máte speciální přístroj, který někdo spolu s aplikací koupil a pravděpodobně také pravidelně platíte nějaký poplatek. Jste součástí vybrané skupiny, o které nikdo jiný nemá povědomí. Telefon není spojen s Vaší osobou, a tak můžete působit velmi anonymně. Tyto telefony jsou velmi odolné i vůči snahám odposlouchávat jejich provoz, a to i ze strany bezpečnostních orgánů.

Výmluva pana ministra vnitra, že z telefonu volal asi třikrát a pak jej dal na hraní dětem, je stejně hloupá jako vymlouvání se na schování se do restaurace před krupobitím. Telefon za zhruba šedesát tisíc korun dětem na hraní nedáváme. To už by se vyplatilo jim na hraní koupit pořádné iPhony.

Poslanci a politici tuto kauzu přešli jakoby nic. Každý se může chránit, jak uzná za vhodné. Nemělo by je ale nechat klidným zjištění, že v České republice je používán špionážní software Pegasus. A je používán zcela nelegálně. Důvod je prostý. Žádný z bezpečnostních sborů nemá speciální úpravu zákona, která by umožňovala jeho schválení soudem. Pegasus totiž umožňuje převzetí úplné kontroly nad informacemi z mobilního zařízení. Zná všechna Vaše hesla, včetně těch třeba do lékařské dokumentace, do banky, dětem na účty nebo do školních systémů. Zaznamenává Vaše setkání u lékaře, nebo diskusi s právníkem. Odposlechne informace obchodního tajemství, know how nebo utajované informace. Dostane se k informacím z minulosti, fotografiím, špicluje ve všech prostorách, které navštívíte, nebo kde necháte svůj telefon. Takže i třeba koupání Vašich malých dětí je součástí záznamu. Povolení soudu k použití tohoto špionážního softwaru může vydat jen soudce, který buď absolutně netuší, o co se jedná a je tak oklamán, nebo není příčetný.

Instalaci softwaru dotyčný nepozná. Politici by se tak měli začít strachovat, protože jim v tomto případě žádné šifrovací aplikace nepomohou. Pegasus ovládá mikrofon, reproduktor i kameru ještě před zašifrováním. Jejich politické diskuse, jednání, strategie, to vše může být předmětem záznamu a následně i obchodu s informacemi.

Vyšetřovací komise Evropského parlamentu jednoznačně konstatovala, že Pegasus je velmi nebezpečný software, který byl již několikrát použit proti opozici, odpůrcům nebo kritikům stávající vládnoucí garnitury. Pegasus byl použit dokonce v rámci politického boje. Odmítla argumentaci, že nasazení tohoto špionážního programu je věcí národní bezpečnosti, a tudíž otázkou národní legislativy. Podle komise se jedná jednoznačně o software, porušující základní lidská práva a svobody a jeho nasazení je možné jenom tam, kde je silná nezávislá kontrola bezpečnostních sborů.

Pro české zpravodajské služby z toho vyplývá, že legální použití systému není v ČR možné. Neexistuje totiž žádná kvalifikovaná kontrola. Nezávislý kontrolní orgán, jak ho předpokládá zákon o zpravodajských službách, ještě nebyl ustanoven, byť jeho existenci zákon předpokládá již roky. Ale ani tento orgán nesplní požadavky na důslednou kontrolu zpravodajských služeb. Jeho pravomoci byly totiž zásahy ze strany některých zpravodajských služeb změněny tak, že se zase stal jen bezzubým orgánem. A tak rozvrat právního státu pokračuje. A politici by se měli bát.

Autor: Martin Svoboda

Tagy článku

-->