AKTUALIZOVÁNO / Europoslanci odmítli návrh Evropské komise na vykoupení z přijetí migrantů
Evropský azylový systém je třeba reformovat, nový návrh Evropské komise je ale nedostatečný a nápad, že země se budou moci z přijetí uprchlíků vykoupit, je nepřijatelný. Shodla se na tom dnes většina europoslanců, kteří ve Štrasburku debatovali o změnách takzvaného dublinského systému, podle něhož žádost o azyl řeší stát, kde se uprchlík poprvé dostane na území Evropské unie.
Zdroj: denik.cz
Štrasburk 11. května (ČTK) - Europoslanci dnes budou na zasedání ve Štrasburku projednávat posílení pravomocí Evropského policejního úřadu Europol v rámci boje proti terorismu. V souvislosti se současnou migrační krizi je čeká rovněž debata o změnách azylového systému, které navrhuje Evropská komise, a diskuse o tom, jak nejlépe obnovit fungování schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol.
Po dopolední rozpravě budou europoslanci o posílení pravomocí Europolu rovněž hlasovat. Jestliže nová pravidla schválí, a předpokládá se, že ano, potom Evropský policejní úřad bude moci brzy navýšit své úsilí v boji proti terorismu, počítačové trestné činnosti a jiným trestným činům, a rychleji také reagovat na případné hrozby. Nový mandát by měl rovněž Europolu umožnit zřídit specializované jednotky, jež budou schopné okamžitě reagovat na nové hrozby.
Zlepšit se má také výměna informací. Právě ta totiž údajně v některých členských zemích nefunguje. „V praxi by to mělo znamenat, že český policista, když si bude prověřovat člověka, který přijede třeba z Anglie, tak by se měl hned dostat do databáze. Tam by měly být i informace o tom, že je třeba v hledáčku britských služeb, policie a je podezřelý z terorismu,“ vysvětlil europoslanec z výboru pro vnitřní věci Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL. Zdroj: rozhlas.cz
Pokud jde o reformu azylového systému, europoslanci budou řešit návrh Evropské komise ze 4. května. Komise navrhuje, aby stávající pravidlo, že žádost o azyl má na starost první země, kam uchazeč vstoupí, bylo doplněno o krizový mechanismus přerozdělování do dalších států EU. Spouštěný by byl automaticky v případě vysokého počtu žadatelů v některé členské zemi.
Státy Evropské unie by se podle Evropské komise měly dohodnout na dalších povinných kvótách na přijímání uprchlíků. Kvóty by měly platit jen v případě mimořádně velkého proudu běženců do některé ze zemí unie. Země Visegrádské čtyřky to už odmítly. Návrh ohledně kvót bude obsahovat i možnost, aby se země z povinnosti přijímat uprchlíky vykoupila. Podle diplomatů je navrhovaná hranice pro spuštění kvót dost vysoká, a tak by na ně i v případě schválení návrhu mělo dojít spíš výjimečně. Velmi vysoká nejspíš bude i částka pro vykoupení se z kvót, mluví se o 6,7 milionu korun na jednoho uprchlíka. Zdroj: rozhlas.cz
V návaznosti na situaci, kdy většina zemí schengenského prostoru chce znovu zavést hraniční kontroly nebo dočasně uzavřít své hranice v reakci na rostoucí počty přistěhovalců a žadatelů o azyl, budou členové Evropského parlamentu debatovat o znovuobnovení tohoto prostoru volného pohybu osob. Skupina členských států (Rakousko, Německo, Francie, Belgie, Dánsko a Švédsko) nedávno informovala Komisi o svém úmyslu prodloužit dočasné kontroly na vnitřních hranicích po dobu dalších šesti měsíců.
ČR odmítá trvalé kvóty, bude se bránit třeba i žalobou
Tagy