Fakta o slučování ÚOOZ a ÚOKFK

Fakta o slučování ÚOOZ a ÚOKFK
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
09 / 06 / 2016, 17:45

AKTUALIZOVÁNO / Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a vedoucí odborů útvaru zažádali o odchod do civilu. Stalo se tak po schůzce s policejním prezidentem Tomášem Tuhým.

17:55 /  Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a ředitelé odborů podali žádost o odchod do civilu. Stalo se tak po čtvrteční schůzce na policejním prezidiu, na které byl i ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild. Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták nechtěl situaci komentovat, odkázal ale na tiskové prohlášení, které útvar v brzké době vydá. Informaci zveřejnil server ihned.cz

15:45 / Policejní prezident se souhlasem ministra vnitra chce sloučit dva klíčové centrální útvary Policie, které řeší nejzávažnější kauzy korupce a organizovaného zločinu v ČR. Ve středu vedení policie oznámilo, že spojí protikorupční (ÚOKFK) a protimafiánský (ÚOOZ) útvar do jednoho.  Vzniknout má národní centrála proti organizovanému zločinu. Bude složena ze čtyř sekcí, z nichž jednou bude v podstatě neporušená protikorupční složka. 

ÚOOZ se rozpadne do tří podsložek: teror a extremismus, organizovaný zločin a kyberzločin.
Záměr reorganizace odmítá Babiš, Pelikán a i nejvyšší vrchní státní zástupci. Šéf UOOZ Šlachta nevylučuje svůj odchod od sboru. Ministr spravedlnosti Pelikán vyhrožuje svou rezignací.

Válka mezi státními zástupci a ANO na straně jedné a vedením policie a ČSSD na straně druhé se prioritně týká plukovníka Roberta Šlachty - šéfa ÚOOZ, který byl do funkce dosazen za ministra Ivana Langera (ODS). Šlachta by po reorganizaci o post šéfa ÚOOZ přišel a musel by se zúčastnit nového výběrového řízení. Jeho vyjádření o možném odchodu ze sboru lze číst s tím, že by se asi nového výběrového řízení nezúčastnil.

Jaké jsou argumenty pro sloučení útvarů?

1) Oba útvary řeší korupční kauzy. V oblasti korupce si útvary v podstatě konkurují.
2) ÚOOZ především v Kauze Nagyová - Nečasová neuspělo, soudy žaloby odmítají. Šlachta by tak v novém výběrovém řízení byl evidentně nucen se zodpovídat, zda zásah na úřadu vlády a následný pád Nečasovy vlády byl přiměřený.
3) ÚOKFK úspěšně řešilo politickou korupci hejtmana Ratha, lobbisty Dalíka, nebo tzv. ústeckých kmotrů v souvislosti ROP Severozápad. Není bez zajímavosti, že tyto kauzy nastartoval šéf UOKFK Martinec, který od PČR odešel ještě v době Nečasovy vlády.

A jaké jsou argumenty proti sloučení? Je tu pouze jeden - reorganizace je účelový nástroj pro odvolání plk Šlachty.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace