Francie ozbrojuje soukromé bezpečnostní služby.

Francie ozbrojuje soukromé bezpečnostní služby.
Popisek: Ilustrační foto
06 / 03 / 2016, 08:45

Francouzský ministr vnitra navrhuje ozbrojení pracovníků bezpečnostních agentur, které provádí ostrahu objektů a zajišťují pořádek na veřejných akcích. Francie tedy povolává až 120 000 dalších "ozbrojených" osob.

Francouzské ministerstvo vnitra připravuje návrh zákona, který by zaměstnancům soukromých bezpečnostních služeb umožnil nosit zbraně. Sekuriťáci by při zajišťování bezpečnosti veřejných akcí získali statut podobný jako mají státní ozbrojené složky. Legislativní opatření je připravováno v souvislosti s listopadovými teroristickými útoky v Paříži. Na zprávu upozornil server echo24.cz s odvoláním na francouzský The Local, který ji převzal z Le Figaro.

Pracovník ochranky zabránil krveprolití na pařížském stadionu

Zaměstnanci bezpečnostních agentur by měli být oprávnění použít zbraň při ostraze soukromých i státních objektů nebo při zajišťování bezpečnosti na kulturních nebo sportovních akcích. V současnosti tito pracovníci mohou být ozbrojeni „podle podmínek stanovených jednotlivými prefekturami“. V praxi je pak spíše vzácné, že by místní úřady vydávaly licence na nošení zbraní, což má právě změnit nový zákon. Pracovníci soukromých agentur vyzbrojení slzným plynem a obušky chrání například redakci Charlie Hebdo, vybrané rezidenční oblasti Paříže nebo převozy peněz.

Návrh ministerstva vnitra také počítá i s odpovídajícím tréninkem a kontrolami pracovníků ostrahy, které by měly zamezit zneužívání nově nabitého postavení. Ve Francii je evidováno kolem 120 tisíc zaměstnanců soukromých bezpečnostních agentur (zdroj

Vláda schválila návrh zákona o soukromé bezpečnostní činnosti

Tagy článku