KOMENTÁŘ: Nový ředitel civilní rozvědky Vladimír Posolda – snad bude konec skandálům

KOMENTÁŘ: Nový ředitel civilní rozvědky Vladimír Posolda – snad bude konec skandálům
Autor fotografie: Irib, CC BY-SA 3.0|Popisek: Budova ÚZSI
06 / 10 / 2022, 11:00

Ministr vnitra Vít Rakušan vybral nového ředitele civilní rozvědky, tedy ÚZSI, po souhlasu vlády jím bude Vladimír Posolda. Podle profesionálního profilu asi nemohlo jít o lepší volbu. Posolda má zkušenosti z kontrarozvědky, rozvědky, zahraničí i diplomacie na ministerstvu zahraničních věcí. Má tedy komplexní potenciál, je hodnocen jako vynikající analytik, otázkou je, jak tento potenciál využije

Posolda střídá Petra Mlejnka, který 1. září rezignoval po necelých dvou měsících ve funkci. Nově vybraný ředitel se v oblasti zpravodajských služeb pohybuje již od roku 1990, o 8 let později byl zaměstnán v Bezpečnostní informační službě (BIS). Později se stal oficiálním zástupcem rozvědky v zahraničí, vykonával posléze rovněž funkci náměstka ředitele ÚZSI pro zpravodajskou činnost. Před 3 lety nastoupil Posolda do funkce náměstka pro operativní činnost. V roce 2021 v důsledku sporů s tehdejším ředitelem Markem Šimandlem rozvědku opustil a jeho další kroky vedly na ministerstvo zahraničí do sekce bezpečnosti a multilaterálních vztahů.

Díky své praxi by tedy měl být Posolda schopen využít zahraničních a diplomatických schopností, stejně jako skloubit kontrarozvědné a rozvědné dovednosti propojené s exaktní analytickou činností. Tedy vytvořit novou koncepci činnosti ÚZSI, kde se odrazí požadavky na zahraniční činnost, kontrarozvědná obrana a mezinárodní vztahy.

Toto je ta jednodušší část, která nového ředitele ve funkci čeká. Ta složitější je realizování hloubkových, finančních, materiálních a ekonomických auditů, což byl hlavní problém služby v posledních letech – zneužití financí. Pak je to samozřejmě personální naplněnost a vycvičenost k nasazení ve všech regionech zájmu ÚZSI.

A neposledním, ale možná nejtěžším úkolem je konsolidovat službu a zlikvidovat různé „klanové“ animozity, jež škodí všem. Jistě nejjednodušší by bylo říci, „celý ten cirkus rozprášit a postavit na zelené louce“, jenže to není tak snadné. Vycvičit dobrého analytika nebo operativce trvá řadu let. Vytvořit si krytí v některé zemi trvá ještě více let. Takže čára červenou tužkou způsobí jen ,,masakr“ mezi operativci a zdroji, ale nikterak nepomůže ČR.

Není pochyb o tom, že nový ředitel Posolda vzhledem k svému analytickému cítění bude vyhodnocovat situaci, přijímat postupná opatření a pootáčet službu směrem, který je žádoucí. A skupina zkušeností, tedy kontrarozvědka, rozvědka, práce v zahraničí, práce na MZV a analytika mu dávají velké předpoklady vybrat si správné spolupracovníky, nastavit chod služby včetně výběru a výcviku nových adeptů a zároveň urovnat vnitřní rozbroje a očistit službu od všech minulých nepravostí.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace