Konec Sobotky je tady. Nahradí ho ,,tlučhuba"?

Konec Sobotky je tady. Nahradí ho ,,tlučhuba&quote;?
Popisek: Bohuslav Sobotka
13 / 06 / 2017, 15:00

To, o čem se delší dobu spekulovalo, se stává realitou.

Na zítřejším setkání sociálnědemokratických špiček dojde s největší pravděpodobností  k ,,odstřelení" Bohuslava Sobotky z pozice volebního lídra pro podzimní parlamentní volby a jeho nahrazení buď Lubomírem Zaorálkem, nebo Milanem Chovancem.

Otázkou zůstává, jestli Sobotka pod tlakem svých spolustraníků i veřejnosti položí i funkci předsedy ČSSD. To by pro něho byla takřka jistě znamenalo velký sešup do nižších politických pater a možná definitivní konec v politice.

Sobotka v posledních dnech působí velmi unaveným dojmem a postrádá potřebnou energičnost, kterou by mohl strhnout své spolustraníky znovu nastartovat ČSSD. To se však neděje a i ti dosavadní spojenci, kteří za Sobotkou stáli, začínají ,,jemně" naznačovat, že Sobotkova pozice jakožto volebního lídra se otřásá. Dnes zasedne na grémiu nejužší vedení ČSSD, kde bude téměř jistě Sobotkův osud coby volebního lídra zpečetěn.

Nejpravděpodobnější variantou pak je, že ho nahradí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který je sice ve stranických kruzích známý jako ,,tlučhuba", který ovšem na rozdíl od Sobotky dokáže (občas) dav strhnout, jak jsme viděli na jarním sjezdu ČSSD. Zaorálkova, případně Chovancova role by byla tak jako tak velmi ztížená. ČSSD se potácí na 10% ve volebních průzkumech a někteří sociální demokraté propadají ve světle těchto výsledků panice a nevědí co dělat.

Zde se kromě jiného jasně ukazuje, že Sobotkovo řešení vleklé vládní krize sociálním demokratům velmi ublížilo. Veřejnost zkrátka nepochopila neuvěřitelné názorové veletoče předsedy vlády a ČSSD, který svou roli prostě nezvládl. Ale i jiných chyb bylo za skoro čtyři roky vrchovatě - od ústupu od plánu na zdanění církevních restitucí, po marketingově nezvládnutou reorganizaci policii, odmítnutí zaplatit astronomickou částku advokátovi Altnerovi, resp. jeho zmocněncům. V těchto i jiných případech byli sociální demokraté vnímáni jako rozbíječi, což je u veřejnosti neodpustitelný cejch. Nyní před volbami se všechny jejich chyby pod drobnohledem veřejnosti a voličů sčítají. A výsledek není dobrý.

Pokud chce ČSSD v podzimních volbách alespoň čestně uspět, bude potřebovat nutně schopného krizového manažera, který by stranu znovu ve všech ohledech nastartoval. Při vší úctě k Lubomírovi Zaorálkovi či Milanu Chovancovi, oni jím nejsou.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace