Lékaři bez hranic chtějí vyšetřit bombardování afghánské nemocnice

Lékaři bez hranic chtějí vyšetřit bombardování afghánské nemocnice
Popisek: Nemocnice byla de facto zničena
07 / 10 / 2015, 12:30

Organizace, která je nositelem Nobelovy ceny míru, považuje sobotní nálet na nemocnici v Kundúzu za válečný zločin a požaduje nezávislé vyšetření komisí, která ještě nikdy nezasedala.

Při leteckých útocích na nemocnici v Kundúzu v Afghanistánu zemřelo dvanáct pracovníků organizace Lékaři bez hranic a deset pacientů, včetně tří dětí. Spojené státy označily neštěstí za "chybu". Podle oficiálního prohlášení došlo k bombardování omylem při snaze osvobodit Kundúz od Talibánců. Organizace je ale jiného názoru. Podle ní jsou souřadnice nemocnice známým faktem a nálet proto označila za vojenský zločin.

Lékaři požadují důsledné vyšetření a odvolávají se při tom na Mezinárodní humanitární vyšetřovací komisi, která byla ustanovena v roce 1991 podle Ženevských konvencí. Problém je, že komise nikdy v minulosti nezasedla a nic neřešila. Vyšetřování zahájilo také americké ministerstvo spravedlnosti, Pentagon, NATO a Americko-afghánský tým.

Ředitelka organizace Lékaři bez hranic Joanne Liu však pro BBC uvedla: "Nemůžeme se spolehnout na interní vyšetřování amerických vojenských sil v USA, NATO a afghánských sil."

Podle ní je právě vyšetřovací komise jediným orgánem, který byl pro podobné účely - tedy porušení mezinárodních humanitárních práv - ustanoven. USA ani Afghánistán navíc nepatří mezi státy, které komisi ustanovily. I v tom vidí organizace výhodu.

"Žádáme signatářské státy, aby aktivovaly komisi, aby se zjistila pravda a potvrdilo se chráněné postavení nemocnic v konfliktech. Pokud to necháme být, dáváme jim v podstatě bianco šek na všechny válečné země," dodala Liu.

Velitel amerických válečných operací v Afghánistánu, John Campbell, se bránil před senátním výborem pro ozbrojené služby. Podle generála by nálety nikdy nemohly být záměrně zaměřeny na chráněné zdravotnické zařízení.

Dnes letecké útoky vedené USA na nemocnici v Kundúzu mimořádně probírali také poslanci Evropského parlamentu při zasedání ve Štrasburku. K tragédii se za české europoslance vyjádřila pouze Kateřina Konečná (KSČ), která nálet označila za zrůdný zločin.

"Na místo omluv nyní slyšíme spíše výmluvy a cynismus střídají lži... Musíme trvat na důsledném a zcela nezávislém vyšetřování," uvedla na plénu europoslankyně Konečná.

 

 

 

Tagy článku