Maďarsko i Rakousko se připravují na další uprchlickou vlnu

Maďarsko i Rakousko se připravují na další uprchlickou vlnu
Autor fotografie: Freedom House, flickr.com|Popisek: Syrian refugees cross into Hungary underneath the border fence
26 / 08 / 2016, 10:30

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Rakousko staví plot na hranicích s Maďarskem. Bulharsko zase staví plot na hranicích s Tureckem.

Podle agentury Reuters to dnes oznámil maďarský premiér Viktor Orbán.  Maďarsko předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným dalším masivním příchodem migrantů.

"Probíhá technické plánování pro stavbu masivnějšího obranného systému vedle už existující obranné linie, která byla narychlo postavena loni," řekl Orbán.

Plot s žiletkovým drátem vybudovalo Maďarsko loni na podzim podél svých hranic se Srbskem a s Chorvatskem, aby zastavilo příchod uprchlíků, kteří po takzvané balkánské trase mířili přes Maďarsko dál do Rakouska a do Německa.

Orbán nyní vyjádřil obavy, že by do Evropy mohly začít přicházet stovky tisíc migrantů, pokud by Turecko přehodnotilo svůj postoj k dohodě s Evropskou unií o spolupráci v uprchlické krizi. EU se s Ankarou v březnu dohodla, že bude z řeckých ostrovů vracet do Turecka běžence, kteří se přeplaví přes Egejské moře. 

Podobné obavy jako Viktor Orbán má i rakouská vláda, která už koncem července oznámila, že dokončila přípravy na možné vybudování 100 kilometrů dlouhého plotu na hranici s Maďarskem.Plot bude moci být rychle postaven v případě nové silné vlny nelegální migrace, protože rakouská vláda získala povolení od stovek soukromých majitelů pozemků ze spolkové země Burgenland, která sousedí s Maďarskem. Zdroj: reflex.cz

V lednu byl dokončen 3,7 kilometrů dlouhý plot na hranicích se Slovinskem, kudy přecházelo nejvíce migrantů.

Několik stovek metrů dlouhá bariéra se staví také v Brennerském průsmyku na hranici s Itálií. A připravena je i stavba plotu na maďarských hranicích. Navíc Rakušané daleko důsledněji provádějí nejrůznější kontroly u svých hranic i po celé zemi.

Stranou nezůstává ani Bulharsko, které se obává, že po uzavření makedonských hranic se migrační trasa stočí přes jeho území. Vláda kvůli tomu posílila ostrahu hranic i s využitím armády. Kromě toho prodlužuje plot na hranicích s Tureckem, jehož prvních 30 kilometrů postavila už v polovině roku 2014 a který má být dlouhý přes 160 kilometrů. Zdroj: tyden.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.