Magistrát Prahy a některé její radnice stále neumí varovat občany před nebezpečím

Magistrát Prahy a některé její radnice stále neumí varovat občany před nebezpečím
Autor fotografie: archiv redakce
10 / 05 / 2018, 12:30

Praha a její obyvatelé se mohou jen modlit, aby město v blízké budoucnosti nezasáhlo nějaké velké neštěstí, výbuch, povodně či nedej bože teroristický útok či válka. Jak totiž ukázal obří požár v Praze - Hostivaři před třemi dny, její vedení totiž stále neumí varovat své obyvatele před nebezpečím. A možná ani nechce.

Tvrdí to autor aplikace Mobilní rozhlas a expert na obecní komunikaci Ondřej Švrček. „Požár v Praze opět ukázal, že radnice neumí varovat občany. Dobře to zvládlo minimum městských částí a situace se lepší jen pomalu,“ tvrdí Švrček. Podle něj je až s podivem, jak rozdílně přistupují v krizové situaci jednotlivé městské části ke komunikaci se svými občany. „Praha po delší době díky požáru haly v Hostivaři čelila problému, který se dotýkal hned několika městských částí. Ve své závažnosti spadl do nejvyšší kategorie poplachu a přímo ohrozil tisíce osob. A zatímco některé městské části informovaly do mobilů své obyvatele v reálném čase, jinde řídce rozmístěné tlampače oslovovaly prázdné ulice, neboť velká část obyvatel byla teprve na cestě z prodlouženého víkendu,“ říká expert.

Dobře si podle něj vedla třeba radnice Prahy 10, v jejímž těsném sousedství k požáru došlo. „Dokázala kontaktovat několik tisíc občanů zapojených do systému Mobilní rozhlas už necelou hodinu po vypuknutí požáru, tedy takřka okamžitě poté, co získala dostatek informací o celém problému od hasičů. Zprávu zaslanou na mobil dostali i ti, kteří se do Prahy vraceli z prodlouženého víkendu. Stejným způsobem pak informovala o zákazu vycházení a jeho následovném zrušení,“ chválí Švrček operativnost a promyšlenost jednání Úřadu městské části Praha 10.

Ty jsou ovšem v ostrém protikladu s magistrátem, vedeným stále Andreou Krnáčovou z hnutí ANO. „Magistrát o problému informoval jen na svém Bezpečnostním portálu - ale jak často na něj preventivně chodíte?“ pokládá řečnickou otázku - na kterou se nevyžaduje odpověď - expert Švrček. Podobně tristní hodnocení akceschopnosti vystavil i dalším městským částem hlavního města, které se podle něj omezily jen na opožděné informování přes statické rozhlasy, Facebook či dokonce pouhý web. „V porovnání s tím je efektivita komunikace přes mobil jasně vidět a po průšvizích, které v minulosti předvedly městské části v Praze a v Brně ve spojitosti s kontaminovanou vodou, je to příjemné osvěžení,“ soudí Švrček.

psali jsme: Při požáru v ruském obchodním centru zemřelo nejméně 37 lidí

Bezpečnostní krize v Hostivaři, která se navíc může kdykoliv a kdekoliv opakovat a třeba i v ještě větším měřítku, navíc jasně ukázala na zcela zásadní fakt, kterým je pouze a jen přístup starosty a jeho týmu ke vzniklému problému. „Tam, kde chtějí lidi opravdu informovat, není problém najít jednoduchou a spolehlivou cestu. Ty ostatní k tomu zřejmě dovede až nezvládnutý průšvih, nad kterým nebude možné přimhouřit oko,“ říká nekompromisně expert. To už ale bude fatálně pozdě.

Na rozdíl od magistrátu a některých jeho územních samospráv si výhody aplikace Mobilní rozhlas obyčejní lidé dobře uvědomují. I bez nějaké propagace a informovanosti ze strany magistrátních úředníků se do systému Mobilní rozhlas na Praze 10 přihlásilo hned 10% nových uživatelů. „To jasně ukazuje, že zájem o chytře vedenou komunikaci s radnicí je. Je tedy pouze na svědomí každého starosty, nakolik tomuto zájmu bude chtít vyjít vstříc. Úřady městských částí Praha 5, Praha 7, Praha 9 a Praha 11 už se na vlnu moderní komunikace s občany naštěstí postupně ladí,“ pochvaluje si Švrček.

psali jsme: Simulovaný požár v pražském multifunkčním komplexu Quadrio. Evakuace za 3,5 minuty

V rámci objektivity je ale nutné přiznat, že problémy s komunikací se svými občany nemá jen současné vedení magistrátu v barvách ANO. Máslo na hlavě má třeba i ODS, která metropoli spravovala po dlouhá léta. Statisíce Pražanů mají v živé paměti třeba doslova směšné a tragikomické vystoupení pražského primátora Igora Němce z ODS, který během tisícileté povodně v roce 2002 veřejně prohlásil na kameru na pražském mostě: „Situace je zdá se nadmíru výtečná, Praze nic nehrozí,“ aby za několik hodin bylo v hlavním městě zatopeno metro a tisíce domů ve čtyřech městských obvodech. Němec, který post pražského primátora dostal jako politickou trafiku, si pak za své „věštění“ mezi poslanci parlamentu vysloužil vlnu kritiky a posměchu, když na jeho počest zavedli „měrnou jednotku blbosti jeden Igor.“

psali jsme: Tři lidé se zranili při rozsáhlém požáru obchodu na Novojičínsku

„I kopáč výkopů se základním vzděláním totiž dobře věděl, že voda, která někde nad Prahou natekla do údolí Vltavy, se jen tak sama od sebe nevypaří a Prahou musí protéci,“ řekl Security magazínu bezpečnostní expert Petr Úpický.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Tagy článku

-->