Mexiko zasáhlo nejsilnější zemětřesení od roku 1985

Mexiko zasáhlo nejsilnější zemětřesení od roku 1985
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: zemětřesení
08 / 09 / 2017, 09:00

Jih Mexika u hranic s Guatemalou zasáhlo zemětřesení, které bylo nejsilnější od katastrofy v roce 1985. Americká geologická služba USGS po zpřesněném měření uvedla, že otřesy, které byly cítit až v metropoli, měly sílu 8,1 stupně. Ministerstvo vnitra oznámilo, že si živel vyžádal nejméně dva mrtvé. Epicentrum se nacházelo v moři asi 100 kilometrů od tichomořského pobřeží jihomexického státu Chiapas, ohnisko pak v hloubce asi 35 kilometrů. Úřady vydaly varování před cunami, na mexické pobřeží mezitím dorazila vlna vysoká zhruba 0,7 metru.

Agentura Reuters uvedla, že při zemětřesení se třásly i budovy v mexické metropoli, která byla od epicentra vzdálena zhruba 900 kilometrů severozápadně. Zemětřesení, po kterém následovala série následných otřesů se sílou až 5,7 stupně, postihlo zemi ve čtvrtek těsně před půlnocí místního času (dnes před 07:00 SELČ), mnozí lidé proto vyběhli na ulici v pyžamu.

"Nikdy jsem nezažil tak velké pohyby země. Nejdříve jsem se smál, ale když zhasla světla, nevěděl jsem, co mám dělat. Málem jsem upadl," citovala agentura Reuters architekta Luise Carlose Bricena, který byl v době katastrofy v hlavním městě.

Americké středisko pro varování před cunami uvedlo, že přílivové vlny do tří hodin po zemětřesení hrozí na tichomořském pobřeží Mexika, Guatemaly, Hondurasu, Salvadoru, Nikaraguy, Kostariky, Panamy a Ekvádoru.

Zemětřesení o síle osmi stupňů je hodnoceno jako velmi velké, které může napáchat vážné škody i ve vzdálenosti několika stovek kilometrů. Mexický úřad civilní ochrany oznámil, že jde o nejsilnější zemětřesení v Mexiku od roku 1985.

Mexiko se nachází v tektonicky neklidné oblasti, kde jsou otřesy relativně časté, intenzitu kolem osmi stupňů však dosahují jen výjimečně. V roce 1985 zemi postihlo zemětřesení o síle 8,1 stupně, které si jen v hlavním městě vyžádalo přes 6000 obětí.

Zdroj: ČTK

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace