Návrat k ,,podrazákům". Babiš chce znovu jednat s ČSSD. Ta je nyní v silnější pozici

Návrat k ,,podrazákům&quote;. Babiš chce znovu jednat s ČSSD. Ta je nyní v silnější pozici
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Andrej Babiš
16 / 04 / 2018, 14:30

Republikový výbor ANO rozhodl poněkud překvapivě, že hnutí, které vyhrálo podzimní parlamentní volby, se má vrátit k jednáním s ČSSD. Další kolo jednání proběhne dnes večer.

Přitom se již po krachu jednání ANO s ČSSD zdálo, že ČR má nakročeno k extrémní variantě - podpoře Babišovy vládě SPD a KSČM. Jak se však ukázalo, poslanecký klub ANO není názorovým monolitem a proti této možné vládní formaci se zvedl až nečekaný odpor. Republikový výbor ANO tak po bouřlivém zasedání rozhodl o tom, že předseda ANO má znovu oslovit ČSSD a přizvat ji k novým jednáním o vládě.

psali jsme: Lov na Chovance právě začal. Babiš tyranosaura ve vládě nechce. A nebo přijde Zemanův ,,overkill"?

Druhé kolo jednání však pro Babiše nebude rozhodně ,,zadarmo", protože ČSSD může naopak zejména v personálních v požadavcích ještě přitvrdit. Babiš velmi dobře ví, že aby vznikla menšinová vláda s ČSSD podporovaná komunisty, bude muset zřejmě přepustit sociální demokracii, které nazval během prvního kola jednání ,,podrazáky", buď ministerstvo financí a obětovat svou spojenkyni Alenu Schillerovou, nebo ministerstvo vnitra, které je však pro ANO klíčové i z pohledu probíhající kauzy Čapí hnízdo.

Zároveň si premiér v demisi uvědomuje, že pokud dojde i nyní ke krachu ,,námluv" s ČSSD, bude se muset vrátit k již zmíněné extrémní vládní formaci. A to by mohlo vnést rozkol do jednoty hnutí, zejména do poslaneckého klubu, kde může dojít k otevřené revoltě mnoha poslanců, kteří nemusí podpořit klíčové zákony. Pak již zbývá v podstatě jen jediná možnost dalšího vývoje - předčasné volby, které si však (zatím) nepřeje prezident Zeman.

Výsledek Republikového výboru ANO je tak bezesporu výhodný pro ČSSD, která půjde do jednání sebevědomější. I když je pravda, že požadavky sociálních dmeokratů v prvním kole jednání s ANO byly vzhledem k chabému volebnímu výsledku nestoudné, nyní jdou tyto úvahy stranou. Babiš totiž potřebuje sestavit takovou vládu, který by se alespoň tvářila demokraticky, a jež by v zahraničí bez problémů akceptovali.

psali jsme: Riskne Babiš podporu své vlády okamurovci a komunisty? Napovědět může Zeman

Předseda hnutí ANO tak bude muset udělat výrazné ústupky straně, kterou ve volbách porazilo o 22%, jinak má Česko nakročeno k extrémní variantě vládnutí, které poškodí jak hnutí ANO samotné, tak Českou republiku v zahraničí.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.