Nejlepší stíhače F-22 Raptor opět v Evropě

Nejlepší stíhače F-22 Raptor opět v Evropě
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Ilustrační foto F-22
13 / 04 / 2016, 07:00

Raptory jsou zpátky v Evropě, kde se letos zúčastní mnoha cvičení NATO a spojenců aliance.

Americké "neviditelné" stroje F-22 se z Floridy přemístily na základnu Tyndall ve Velké Británii a budou trénovat v Evropě až do května. Celkový počet letadel a lidí nebyl zveřejněn.

Víceúčelový stíhací letoun bude nasazován do základen NATO, aby "maximalizoval příležitosti ke školení, a potvrdil trvalé závazky vůči spojencům v NATO a odradil případné akce, které destabilizují regionální bezpečnost."

F-22 flyover

V srpnu 2015 americké letectvo rozmístilo čtyři F-22 vůbec poprvé do Evropy v rámci Evropské iniciativy pro uklidnění, což je projekt Pentagonu navržený tak, aby rozptýlil obavy evropských partnerů z ruské agrese v regionu.

"Můžete vzít stroj čtvrté generace, můžete mu dát pokročilé senzory, pokročilé zbraně, obratný a schopný už je, ale pokud nemáte ten kousek stealth, pak vás nedostane na místo, kde vás je potřeba pro boj," řekl Major Justin Anhalt, důstojník programu F-22 ze základny  Joint Base Langley-Eustis ve Virginii ke schopnostem páté generace stíhače v moderních konfliktech.

Do Evropy dorazil i jiný balíček letadel, kdy na základnu na Islandu dorazily F-15C Národní gardy.

Psali jsme: Americké F-15C přilétají odradit Rusko od další agrese

Celkem 12 strojů F-15C a přibližně 350 osob a podpůrné vybavení patřící k 131. stíhací peruti Národní gardy z letecké základny v Massachusetts, a 194. stíhací perutě, Národní gardy z Fresna v Kalifornii, bude nasazeno na 6-měsíční turné v rámci operace Atlantic Resolve.  

Zdroj: AirForceTimes

 

Tagy článku